Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-08-08, 19:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

εχουν προσωπικοτητα αλλα πολυ φωνη ρε παιδι μου..αν θες ηρεμια καλυτερα που το βγαζεις..

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)

οταν λεμε δεν εξημερωνεται εννοουμαι οτι δεν δενεται συνηθως πολυ μαζι σου..οσο αλλα ειδη...δε κινδυνευεις και θα ειναι εξοικειωμενο στη ζωη του σπιτιου..δε θα ειναι επιθετικο

βγαζουμε και τις ροζελες....
το ιδιο και για τις ροζελες...βεβαια και πιο ακριβες αλλα πιο ησυχες και απο τα κοκατιλ στο θεμα φασαρια...και πιο ομορφες..
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ μη παρεις πουλι πανω απο 45 ευρω θα ειναι κω....σμα.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
αυτους τους 2 δε τους συναντησα ποτε σε μαγαζι και δε ξερω τιμες ουτε χαρακτηρα...γενικα παντως οι αυστραλεζοι αυτου του τυπου (ροζελες-red rumped-μουλγκα-μπαρναρντ-μπαραμπαντ-μπουρκ-elegant) ειναι δειλα πουλια με ταση να διατηρουνται σε ζευγαρια και οχι σαν πουλια συντροφιας...
απο τους αυστραλεζους για παρεα προτεινονται οι κακατουες με μεγαλες ομως απαιτησεις..τα κοκατιλ ..τα budgerigars και τα lorries (ακριβα και δυσκολοσυντηρητα)

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??αναλογα το ειδος καιτι θες να κανεις..τα ιδανικα ειναι τα εξωτερικα πτηνοτροφεια με καταλυμα..αλλα για μεσα στο σπιτι και για να εχουν μια καλη ζωη θεωρω απαραιτητη επενδυση αυτα τα μεγαλα κλουβια που εχουν δυστυχως πιο πολυ υψος παρα μηκος αλλα τουλαχιστον ειναι ανετα...αν καταληξεις στα μικροσωμα ειδη που θες αντι να παρεις μεταλλικα που εχουν 250-400 ευρω μπορεις με 80 ευρω να παρεις το ιδιο σε πλαστικο απο τα καρφουρ οπως αυτο στη φωτο που εχω εγω...εκει φαινεται και η ομορφια τους αλλωστε..
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες
μιας και δεν θα εχεις ομως εξημερωμενο στο μελλον..κι επειδη αν εξημερωσεις εναν ισως εχεις προβλημα αποδοχης του θηλυκου καλο θα ειναι αν αποφασισες για ζευγαρι να παρεις ζευγαρι απο την αρχη..και αν θες πτηνο συντροφιας εξημερωμενο τοτε ενα μονο του απο την αρχη...αν παρεις μονο ενα κοκατιλ για εξημερωση σου προτεινω θηλυκο για την ησυχια σου...
στις φωτο βλεπεις το κλουβι που λεω...ενα ζευγαρι κοκατιλ που εχω...τον αρσενικο red rumped (μου βγαλανε και 3 παιδακια φετος) και το pionus μου..ο μαξιμος!!
καλη επιλογη!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  6399
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  3705
Μέγεθος:  85,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  2954
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  1920
Μέγεθος:  49,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02056 seconds with 12 queries