Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-08-08, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν θες και τη δικη μου καταθεση εμπειριας....
Χωρις να σημαινει αυτα που γραφω οτι ειναι η σωστη θεωρια, απλα τις παρατηρησεις μου λεω.

Χρησιμοποιω τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου (160 λιτρα νερο) και βαζω 300 γρ τυρφης και κατεβαζω ετσι το kH 3 μοναδες (απο 6 στο 3 που ειναι και το "οριο" ασφαλειας για σταθερο pH).
To pH κατεβαινει κι αυτο 5 δεκατα απο 7,4 σε 6,9.
Για να λειτουργει αυτο πρεπει να ανανεωνω την τυρφη καθε μηνα.
Για να μη γινεται αποτομα η αλλαγη απο "μπαγιατικη" τυρφη σε φρεσκια και ετσι αλλαζουν αποτομα και οι τιμες, κανω αλλαγη της μισης τυρφης εναλλαξ.
Γι'αυτο εχω χωρισει σε δυο "καλτσες" (οχι στο δυχτι της sera γιατι χωραει απο τις τρυπες και περνανε τριμματα στο νερο, χρησιμοποιω της hobby) την τυρφη και αλλαζω μια φορα το ενα, μια το αλλο.
Βαζω και το καρτελακι που εχει η "καλτσα" στο καινουριο για να θυμαμαι πιο θα αλλαξω. http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030147b.jpg

Το θεμα ομως ειναι οτι και το νερο της αλλαγης οπως ξερουμε πρεπει να ειναι ιδιως συνθηκων με του ενυδρειου.
Ετσι προετοιμαζω νερο σε βαρελι με φιλτρο που εχει τυρφη (με τα ιδια κολπα ... δυο καλτσακια με εναλλαξ αλλαγη τους κλπ)

Τωρα προχωραω στο επομενο σταδιο πειραματισμου, που θα προσθεσω απλως στη ρουτινα με τη τυρφη και νερο απο ΑΟ και θα προσθετω μεταλλικα στοιχεια (οταν θα φτασω να κανω αλλαγη με 100% νερο απο ΑΟ).

Το pH για να εχεις τον απολυτο ελεγχο απ'οτι εχω διαβασει πρεπει να εχεις μπουκαλα CO2 και pH controller.
Η ΑΟ και η τυρφη επιρρεαζουν τις σκληροτητες (gh kh) που μεν επιρρεαζουν εμμεσα την οξυτητα (ph) αλλα δεν ειναι ο καταλυτικος παραγοντας ρυθμισης της.
Επισης ειδικοτερα οι μετρησεις του νερου της ΑΟ ειναι πλασματικες και τις πραγματικες τιμες θα τις μαθουμε αφου το εισαγουμε στο ενυδρειο
το μονο που μπορουμε σιγουρα να μετρησουμε ειναι το TDS
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries