Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 01-08-08, 17:08   #1
Ψάρια μέσα στο φίλτρο
benetton
Junior Member
Εγγραφή: 25-06-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
benetton Ο χρήστης benetton δεν είναι συνδεδεμένος 01-08-08, 17:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν χαιρετώ όλα τα μέλη του μέλη του forum!
Και περνώ στα ενδότερα .
Έχω ένα κοινωνικό φυτεμένο δικίας μου κατασκευής ενυδρείο χωρητικότητας 126λιτρα μεικτά!
Οι κάτοικοι είναι του ενυδρείου μου είναι:
Xiphophorus helleri
Xiphophorus maculatus
Poecilia velifera (molly)
Paracheirodon innesi (neon)
Ancistrus dolichopterus
Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps
Corydoras paleatus
Corydoras aeneus

Οι παραπάνω ζεσταίνονται με EHEIMJAΕGER 60wκαι φιλτράρονται από ένα EHEIMPROFESSIONAL 2224 και φωτίζονται με 2 Fluora!
Και έφτασα στο πρόβλημα μου, λόγο του ότι έχω ζωοτόκα και έχω τακτικές γέννες, αρκετά από αυτά καταλήγουν στο κάδο του φίλτρου ! Το ενυδρείο λειτουργεί από τον Φεβρουάριο και το φίλτρο ανοίχτηκε πρώτη φορά τον Μάιο λόγο του ότι δεν είχα καλή ροή του νερού!
Όταν το άνοιξα φυσικά εξεπλάγην διότι το φίλτρο ήταν γεμάτο ψάρια !!!!!! Και εξεπλάγην δεύτερη φορά γιατί μέσα βρήκα εκτός από Xiphophorus
και Corydoras !!!!!!!
με λίγα λόγια έβγαλα 30 Corydoras και 15 Xiphophorus τα περισσότερα από αυτά ήταν ανεπτυγμένα αρκετά!
Εχτές το βράδυ είχα γεννά από τα platy μου, έκλεισα το φως για να γεννήσει με την ησυχία της και να προλάβουν να κρυφτούν τα μικρά. Όταν ξύπνησα το πρωί δεν υπήρχε ούτε ένα για δείγμα από τα μικρά! Το μυαλό φυσικά πήγε κατευθείαν στον κάδο του φίλτρου όπου το άνοιξα και έβγαλα από μέσα και πάλι 6 platyκαι 5 helleriυπέρ ανεπτυγμένα που σημαίνει ότι ήταν καιρό εκεί μέσα !
Το λοιπόν ‘’τι μπορώ να βάλω στην εισαγωγή του φίλτρου για αποφυγή άλλης εισροής ψαριών” , δοκίμασα καλσόν αλλά βουλώνει γρήγορα!

Ελπίζω να μην σας σου κούρασα πολύ αλλά επειδή όλα τα κουφά συμβαίνουν σε εμένα σας έδωσα όλο το ιστορικό !
Εμφανίσεις: 3815
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02155 seconds with 11 queries