Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 10-07-08, 19:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα έλεγα να μην συγκρίνουμε ανόμια πράγματα! Το θέμα ξεκίνησε επειδή βρέθηκε βράχος πολύ καλής ποιότητας (ΙΜΗΟ) σε Ελληνικά νερα!Είναι γνωστό αυτό που λές (πολύ καλή η θεωρία) , αλλά για πές μου γνωρίζεις κάποιον ο οποίος συμπληρώνει νερό απο δικιά μας θάλασσα?Εγώ ξέρω κάποιους και πηγαίνουν πολύ καλά τα ενυδρεία τους (προσωπικά δεν το κάνω και δεν το συνιστώ)! Μετά απο ένα τρίμηνο και με τέτοιες θερμοκρασίες ποιοί παθογόνοι οργανισμοί (γιατί μόνο γιαυτούς μιλάμε αφού δεν θα μπεί ζωντανό απο την δικιά μας θάλασσα μέσα) θα έχουν μείνει πλέον ώστε να μολύνουν τα ψάρια που θα μπούν?Ο φίλος που ξεκίνησε το ενυδρείο προτίμησε να βάλει κάποια βράχια απο την δική μας και να μην δωσει 15-19 ευρώ το κίλο σε LR και να δοκιμάσει έτσι να στήσει το ενυδρείο του.
σαν πρακτική είναι λάθος ...
και μπορεί να αποβεί μοιραία για κάποιους ζωντανούς οργανισμούς ...
αν θέλει να γλιτώσει τα 19 ευρώ ανά κιλό ... ας πάρει όσο βράχο θέλει από την θάλασσα ... να βάλει μέσα και μερικά ωραιότατα ελληνικά ψαράκια και να κάνει ένα ωραιότατο μεσογειακό ...
που πολύ θα το ζήλευαν πολλοί εδώ μέσα.
αλλά να κάνεις τροπικό ενυδρείο με ελληνικό ζωντανό βράχο ... για μένα είναι λάθος πρακτική.
Και το να κάνεις αλλαγές νερού από την θάλασσα είναι λάθος τακτική … αλλά είναι λιγότερο επικίνδυνη από τον βράχο που κουβαλάει πολύ περισσότερα πράγματα μαζί του.
Τέλος πάντων μπορεί το project να τρέξει … και να τρέξει και χωρίς πρόβλημα για καιρό ή και για πάντα … αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό όμως ούτε και ότι θα πρέπει να περάσει σαν μία καλή λύση …
για αυτό και γίνεται η όλη κουβέντα
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 11 queries