Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 05-07-08, 01:00
gogos Ο χρήστης gogos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι απο εμενα.Με χαρα θα ηθελα να σας αναφερω την πορεια της προσπαθειας μου,αλλα και να ζητησω για ακομη μια φορα την βοηθεια σας.Τα ψαρια απο την στιγμη που μπηκαν στην γεννηστρα αρχισαν διαδικασια αναπαραγωγης.Η πρωτη γεννα ηταν ακαρπη και δεν ειδα ουτε ουριτσες.Μετα απο 2 ημερες ακολουθησε και αλλη γεννα και σε αυτην βρισκομαι τωρα.Σημερα ειναι η 11η ημερα της γεννας.Ας τα παρω ομως απο την αρχη.Το ζευγαρη γεννησε περιπου 70 αυγα.Η μη χρηση μπλε του μεθυλενιου ομως καθως και ο μη αποκλεισμος των αυγων απο τους γονεις ειχε σαν αποτελεσμα να απομεινουν περιπου 40 αυγα.Την 3 ημερα τα αυγα σκασαν και την 7η-8η τα μικρα αρχησαν να κολλουν στους γονεις.Σημερα μετραω 37 μικρα.Εχω ομως το εξης προβλημα:Οι γονεις και κυριως ο αρσενικος φαινονται αρκετα αδυνατισμενοι.Λογω της γρηγορης εναρξης αναπαραγωγης στην γεννηστρα οι γονεις δεν προλαβαν να ταιστουν καλα(μεσολαβησαν μονο 2 ημερες απο τις γεννησες).Ετσι αποφασισα με κινδυνο την γεννα να αρχισω να ταιζω τους γονεις μια φορα την ημερα μετα την 7η ημερα.Ο αρσενικος ομως δεν τρωει.Ειναι υπερπροστατευτικος και συνεχως επιτιθεται στο τζαμι,πιθανον λογω των αντανακλασεων(δυστυχως δεν εχω βαψει τις τρεις πλευρες της γεννηστρας).Τελος τα μικρα φαινεται να κολλουν ελαχιστα σε αυτον.Μηπως πρεπει να απομακρινω τον αρσενικο απο την γεννηστρα;Επιπλεον ποτε αρχιζω να ταιζω τα μικρα με νεοεκκολαφθησα αρτεμια;Ελπιζω να μην σας κουρασα.Αν μπορεσω αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries