Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 27-06-08, 09:11
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά τα ψάρια που φιλοξενέι πλέον το 80 lt ενυδρέιο μου είναι:

14 Αρλεκίνους
7 Τιγράκια (Πρασινωπά)
2 Corydoras starbei
1 Pleco

Πείτε μου τη γνώμη σας για το συνδυασμό και την επιλογή...δείχνουν να μήν έχουν "διχόνοιες" μεταξύ τους...τα τιγράκια είναι βυθού και μέσης ..σπάνια πρός την επιφάνεια ..ενώ οι αρλεκίνοι κινούται αρμονικά στην πάνω πλευρά του ενυδρείου.

Ανεξάρτητα αν έχω κάνει σωστό συνδυασμό - καλή επιλογή τα τιγράκια νομίζω ίσως είναι το καλύτερο και ποιο ζωντανό δραστήριο κοπάδι που μπορεί να έχει κάποιος σε ενυδρείο!

Χαιρετισμούς
Γιώργος
Σε γενικές γραμμές τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα σου και πιθανόν να έχεις προβλήματα.

Προτιμότερο θα ήταν να είχες το κοπαδάκι με τα tiger barbs (τιγράκια) μαζί με ένα μικρό κοπαδάκι (π.χ. 5 ατόμων) με corydoras.

Τώρα που έχεις και τα άλλα, να έχεις το νου σου στις μετρήσεις μιας και το ενυδρείο είναι φρεσκοστρωμένο.
Επίσης να προσέχεις τις "διαμάχες" μεταξύ των ψαριών οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε θανάτους ή σε αρρώστειες λόγω στρες.
Η συνηθέστερη αρρώστεια λόγω στρες και κακών συνθηκών είναι το ick το οποίο ξεκινάει και σιγά σιγά προσλαμβάνει όλους τους κατοίκους του ενυδρείου και αν δεν καταπολεμηθεί γρήγορα, σκοτώνει όλα τα ψάρια.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να σε αποτρέψω ή να σε αγχώσω απλά να σε προϊδεάσω μιας και τα παραπανώ είναι πολύ συνηθισμένα φαινόμενα σε νεοστημένα ενυδρεία αρχαριών.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries