Θέμα: καλησπερα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 23-06-08, 19:09
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κουμπάρα! (ή, μάλλον, κουμπάρα του κρυφού μου έρωτα..)

Θυμάμαι την αρχική σου παρουσίαση και την αρχική σου σύνθεση, και αξίζεις ένα μπράβο γιατί έχεις κάνει πολλά βήματα από τότε!

Το 1ο βέβαιο είναι ότι πρέπει να κάνεις μετρήσεις.. Θα πέσουνε να με φάνε τώρα, αλλά εγώ θα πω, για αρχή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και sticks (κι εγώ εξάλλου και πολλοί άλλοι αυτό κάναμε, μέχρι στη συνέχεια να αρχίσουμε να προμηθευόμαστε ένα ένα τα υγρά τεστάκια).. Με βάση λοιπόν τις μετρήσεις σου, θα δεις και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι για τις παραμέτρους του νερού (για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να μάθεις και για τα ψαράκια που έχεις, τις ακριβείς τους ονομασίες, τη συμπεριφορά τους, τι απαιτήσεις έχουν, κ.τ.λ.. μπορείς να ψάξεις στο www.tsamisaquarium.gr )..

To 2o είναι ότι το ενυδρείο δείχνει κάπως άδειο.. Το πρώτο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι να βρεις μία μεγάλη ρίζα (ψάξε αρκετά στα μαγαζιά, για να βρεις μία ωραία, μεγάλη, που να σου αρέσει).. Το δεύτερο, είναι να προσθέσεις κι άλλα φυτά.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537και ρώτα και τα παιδιά στην περιοχή σου, σίγουρα θα μπορούν να σου δώσουν κλαδέματα από τα δικά τους ενυδρεία.. Αν δε θέλεις να μπλέξεις με τη διατήρηση του φυτεμένου, μπορείς να περιοριστείς σε αργής ανάπτυξης (π.χ. βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους), και με καμιά ταμπλετίτσα αραιά και πού στις ρίζες, θα είσαι μια χαρά, χωρίς να χρειαστείς πρόσθετο φωτισμό, διοξείδιο και τέτοια!

Τέλος, μήν το αλλάξεις το μαύρο χαρτόνι.. Κι εγώ έβαλα θαλασσί, μετά μπεζ, τελικά ξαναγύρισα στο μαύρο!

Λες μήπως να βάλω κανα ροζάκι?

Καλή συνέχεια εύχομαι, και περιμένουμε ενημέρωση για τις εξελίξεις!
καλησπέρα κουμπαρε
σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου και για την βοηθεια .θελω να βαλω φυτα και κορμους.και τα τεστ θα κανω στανταρ.ολα θα τα κανω σιγα σιγα για να το κανω ωραιο.οσο για το χαρτονι σαν το μαυρο δεν εχει το δοκιμασα και δεν μου αρεσε και πολυ.

οσο για το ροζ θα το δοκιμασω και θα σου πω και θα σου στειλω και φωτο
σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01990 seconds with 11 queries