Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #93  
Παλιά 21-06-08, 16:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό για τα αγριοπιασμένα...μην το πιστεύεις τόσο εύκολα πια.
δεν ειναι θεμα να το πιστεψω...τα εχω δει ....και τους τροπους αλιειας...σηνυθως με νευροπαραλυτικα χημικα σε πολλα ντοκυμαντερ και πιστευω σιγουρα κι εσυ...αν οχι λιγο ετ3 και λιγο σκαι θα σου τα δειξει....
-------------------------
μιας και ισως οι προθεσεις σου ειναι καλες αλλα εγω δεχομαι ειρωνικο υφος κατα την γνωμη μου απο τα λεγομενα σου (συγνωμη αν κανω λαθος) θα παραθεσω αφου μου εδωσες την αδεια το προσωπικο σου μηνυμα... με τις απαντησεις μου...

"ΕΚΤΙΜΩ προσπάθεια σου να βρεις τι κατοικεί στα ελληνικά ποτάμια και τι είναι αυτός ο ελληνικός υδροβιότοπος τέλος πάντων.
ευχαριστω..
ΔΙΑΦΩΝΩ με την προσπάθεια σου να δικαιολογήσεις την πράξη σου (έσωσα 20 ψαράκια από σίγουρο θάνατο..τα ψαρακια αυτα καθως και αμετρητα ακομη απο το συνολο ειναι καταδικασμενα.....)
δεν ειναι δικαιολογια της πραξης μου....αν ηθελα να κανω κατι τετοιο δε θα επαιρνα δειγμα αλλα θα επιανα να σωσω ΟΛΑ τα εγκλωβισμενα ψαρια.....
Η φύση έχει ορίσει κάποιες διαδικασίες για την συνέχιση των ειδών της. Τα ψαράκια δεν τα πέταξε κάποιος εκεί. Έβρεξε, γονιμοποιήθηκαν, βγήκαν οι γόνοι, περίοδο ξηρασίας, οι γόνοι εγκλωβίστηκαν και κάποιοι από αυτούς είναι καταδικασμένοι. Το ίδιο γίνεται και με τους μονομάχους στη φύση αν θυμάσαι.
και τα σκουπιδια ...και αυτο που λες ξηρασια αλλα ειναι οι κλιματολογικες αλλαγες και η ακατασχετη αρδευση ..και ο δρομος που περασε μεσα απο το ρυακι...ολη αυτη την ανθρωοπινη παρεμβαση εσυ το ονομαζεις "φυση"???

Στην ταινία ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΜΟ ο γιατρός που έχει πιάσει το ΝΕΜΟ περηφανεύεται στους φίλους του ότι τον"εσωσε" από τον ύφαλο. Κάτι τέτοιο πας να κάνεις κι εσύ και γι αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος μαζί σου γιατί θεωρητικά είσαι άνθρωπος που σκέφτεσαι.
σου φανηκα πως το παιζω ο ρομπεν της τοπικης ιχθυοπανιδας?? τοτε "θεωρητικα" δε με ξερεις καθολου...εκτος αν πιστευεις πως οτι εκανα δεν επρεπε να το παρουσιασω και να το κρατησω κρυφο μη κατηγορηθω οτι "περηφανευομαι"...
Δέχομαι απόλυτα το ότι τα πήρες για να κάνεις το γούστο/βίτσιο ή οτιδήποτε άλλο γουστάρεις (ξέρεις ότι σε πειραματισμούς είμαι γενικά ανοικτός και πολύ περισσότερο ότι τα ψάρια ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ να μου πουλάς τρέλα ότι ΕΣΩΣΕΣ καταδικασμένα είδη σε θάνατο. Αν εξακολουθείς να το πιστεύεις ΣΥΧΑΡΗΤΗΡΙΑ είσαι η ελπίδα μας για τη σωτηρία του πλανήτη."
την τελευταια προταση σου την αφηνω ασχολιαστη αν αυτο εξελαβες...ειμαι περιεργος αν ολοι οι αλλοι καταλαβαν κατι αντιστοιχο...(και εδω ειναι που δεχομαι ειρωνια κατ'εμε..)

την τελευταια παραγραφο την παρελειψα μιας και αφορα τριτα προσωπα...για τους οποιους οι γνωμες μας ειναι διαφορετικες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα

το λινκ λεει και τους λογους που χρειαζεται προστασια που ειναι ολο το ζουμι κι εσυ το περασες στο ντουκου...αυτο μου λεει πολλα....
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα
Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....
θα μπορουσες να με κατηγορησεις γιαυτο αν η φυση ηταν ανεπαφη κι εγω πηγαινα να μαζεψω ψαρια απο νερολακους...
αλλα με οσα περιγραφω για σκουπιδια..μολυνση ..ασυστολη αρδευση...ποια "μεσογειακα τελματα" βλεπεις εσυ στις σκουπιδολακουβες???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-06-08 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02154 seconds with 11 queries