Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-06-08, 20:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό με τη σκαλίτσα, όταν βγαίνουνε πολλές φυσαλίδες, ανεβαίνουνε γρήγορα πάνω και δεν προλαβαίνουνε να διαχυθούν στο νερό.. Άγνωστο το γιατί.. Ίσως βέβαια να φταίει και η άλγη που μαζεύεται στη σκάλα και τις καθυστερεί να ανέβουν..

Πάντως, έχε υπ'όψην σου, ότι ακόμα και μισές να γίνονται οι φυσαλίδες (μισή διάμετρος), η διάχυση θα είναι πάρα πολύ καλή (αν μείνει μισή διάμετρος έχεις διάχυση σχεδόν του 90% του διοξειδίου, δεν είναι κι άσχημα δηλαδή!)

Για την άλγη, η δικιά μου γνώμη είναι να αρχίσεις τα λιπάσματα νιτρικών και φωσφορικών άμεσα.. Δε συμφωνώ απόλυτα με τη λογική "κόβω τα λιπάσματα για να φύγει η άλγη".. Άλγη σημαίνει κακή ισορροπία θρεπτικών.. Όχι απαραίτητα περίσσεια.. Μπορεί να είναι και έλλειψη.. Είναι πιθανό δηλαδή (παράδειγμα λέω) το υπόστρωμα που έχεις να απελευθερώνει σίδηρο στη στήλη νερού, τον οποίο τα φυτά δε μπορούν να απορροφήσουν, γιατί η ανάπτυξή τους περιορίζεται από την έλλειψη αζώτου και φωσφόρου.. Οπότε η περίσσεια σιδήρου (ή αλλιώς έλλειψη Ν και Ρ), γίνεται αιτία για την ανάπτυξη της άλγης..

Τέλος, εγώ στα λιπάσματα θα πρότεινα KNO3 και Fleet Enema.. Αφενός για οικονομία, αφεταίρου, γιατί δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το Seachem Nitrogen (και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να έχει καταλάβει..) Η Seachem λέει ότι περιέχει άζωτο και σε άλλες μορφές πέραν των νιτρικών, και είναι λίγο μπέρδεμα το πόσο άζωτο έχεις στο ενυδρείο (η seachem λέει περίπου διπλάσιο από τη μέτρηση ΝΟ3), αλλά είναι και η ιχθυοφόρτιση στη μέση.. Είναι μπέρδεμα.. Και μετά, για να έχεις ισορροπία με τα PO4 (που πρέπει να είναι 1/15 των ΝΟ3), ποια τιμή θα χρησιμοποιήσεις.. Θα πει κάποιος, να βλέπεις την πορεία των φυτών.. Αλλά η έλλειψη Ν και Ρ έχουν παρόμοια επίδραση στα φυτά, δε γίνεται λοιπόν! Άλλος θα πει να βλέπεις τι άλγες σχηματίζονται (στη μία περίπτωση νομίζω σχηματίζεται πράσινη, στην άλλη μαύρη, δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή), αλλά και πάλι, δεν είναι λύση αυτό.. Γι'αυτό προτείνω ΚΝΟ3, που περιέχει επιπλέον και κάλιο, και θα βοηθήσει τα φυτά σου ακόμη περισσότερο..

Υ.Γ. Τα παραπάνω για το ΚΝΟ3 και το Nitrogen τα έχω γράψει αρκετές φορές σε διάφορα post.. Εμένα με προβλημάτισε το Nitrogen και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. Με ΚΝΟ3 είμαι μια χαρά.. Θα ήθελα πάρα πολύ όμως να ακούσω γνώμες από άλλους που να το χρησιμοποιούν..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries