Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #227  
Παλιά 18-06-08, 18:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Επειδή είσαι γαύρακι , και επειδή σε πάω γενικά, και είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνεις, από τον τρόπο με τον οποίο κουβεντιάζουμε, το "κράξιμο" παραπάνω, δεν το έκανα κακοπροαίρετα, αλλά με καλό σκοπό, σαν "ταρακούνημα" περισσότερο.. Το "σπορ" του ενυδρείου θέλει υπομονή.. Είσαι μικρός ακόμα, και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και για άγριους δίσκους, και για θαλασσινά, και για ό,τι άλλο θέλεις!

Η συμβουλή μου είναι να ασχοληθείς με ένα ενυδρείο, ΕΝΑ μόνο, να επικεντρώσεις όλη σου την προσπάθεια σε αυτό, και να ασχοληθείς για να το κάνεις όσο καλύτερο μπορείς.. Το καταλαβαίνω ότι βλέπεις πράγματα εδώ μέσα, και σου μπαίνουνε διαρκώς καινούριες ιδέες, αλλά έχεις καιρό για όλα αυτά! Εγώ έχω ένα μόνο ενυδρείο, μικρούλι μάλιστα, και μέρα με τη μέρα μαθαίνω καινούρια πράγματα.. Αντιμετωπίζω διαρκώς προβλήματα, τη μία άλγες, την άλλη υψηλές θερμοκρασίες, και μέσα από αυτά, αποκτώ εμπειρία.. Κι εσύ θα πρέπει να κάνεις το ίδιο.. Επικεντρώσου στο γκαποενυδρείο, και μόλις φτάσεις σε βαθμό να είναι όσο καλύτερο μπορείς, τότε κοιτάζεις για το δεύτερο.. Μήν τα μπλέκεις, γιατί δε θα βγάλεις άκρη ποτέ! Μην φτιάχνεις ενυδρεία με σκοπό να τα ξεστήσεις, να τα φτιάχνεις με σκοπό να μείνουν χρόνια, για καλό στο λέω, γιατί πιστεύω πως έτσι θα εξελιχθείς με τον καιρό σε ένα πολύ καλό χομπίστα!

Βλέπεις, πολλοί σε ειρωνεύονται για το ότι αλλάζεις συνεχώς ιδέες και σχέδια, και το ότι βγάζεις αγγελίες τις οποίες σε λίγο αποσύρεις, ή τις αλλάζεις.. Είναι μεγαλύτεροι από σένα, έχουν πολλές εμπειρίες, κάτι θα ξέρουν κι αυτοί.. Να ακούς γενικά, διάβασε προσεκτικά ό,τι γράφω, και αν τα ακολουθήσεις όλα αυτά, νομίζω ότι θα πας πολύ καλά!

Τώρα, για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. Πιστεύω ότι με ένα λίπασμα δε θα κάνεις τίποτα.. Είσαι έξυπνο παιδί, έχεις όρεξη, τα πιάνεις όλα εύκολα, και έχεις τη δυνατότητα να μάθεις να χειρίζεσαι και τα πιο δύσκολα φυτά.. Οπότε, νομίζω ότι πρέπει να μπεις σε μία πλήρη ρουτίνα λιπασμάτων, να αποκτήσεις εμπειρία στα φυτεμένα.. Και γι'αυτό θα πρέπει να ασχοληθείς με όλα.. Μετρήσεις NO3 και PO4, παρατήρηση φυτών, φωτισμό, διοξείδιο, πλήρη σειρά υγρών λιπασμάτων, ταμπλέτες αν και όπου χρειάζονται, κ.τ.λ.

Για να τα ξεκινήσουμε όμως όλα αυτά, πρέπει να μιλάμε συγκεκριμένα.. Για συγκεκριμένα φυτά, σε συγκεκριμένο ενυδρείο, με συγκεκριμένες συνθήκες, συγκεκριμένη ιχθυοφόρτιση, κ.τ.λ. Γι'αυτό και σε ρώτησα τι σκοπεύεις να κάνεις.. Γιατί αν είναι να βγάλεις τα φυτά σε ένα-δύο μήνες για να τα πας αλλού, τσάμπα η διαδικασία.. Δε θα προλάβεις καν να δεις τα αποτελέσματα της λίπανσης.. Και από την άλλη, αν ξεκινήσεις τώρα λίπασμα, μπεις σε ρουτίνα, και σε ένα μήνα φύγεις για διακοπές και τη διακόψεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γεμίσεις με άλγες! Όπως επίσης, για να μπορούμε να κρίνουμε το πως τα πάνε τα φυτά, πρέπει να έχεις σωστή κυκλοφορία νερού (άρα και το σωστό φίλτρο), που αν δεν κάνω λάθος δεν έχει λυθεί ακόμη αυτό το θέμα..

Καλά δεν τα λέω? Κάνω κάπου λάθος?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01742 seconds with 11 queries