Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-06-08, 22:03
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανέμορφα φυτά και δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση, μπράβο! Αν φουντώσουν κι άλλο και γεμίσουν ολόκληρο το ενυδρείο, και αν στη συνέχεια με καλό κλάδεμα τους δώσεις μορφή, δε θα σε πιάνει κανείς! Παρόλο που είναι πάρα πολλά είδη, έτσι όπως είναι φυτεμένα σε συστάδες δίνουν εντυπωσιακό αποτέλεσμα.. Το μόνο που ίσως θέλει "τακτοποίηση" είναι το μπροστινό μέρος, όπου φαντάζομαι περιμένεις να εξαπλωθούν και τα γρασίδια σου..

Ερωτήσεις:
- Χρησιμοποιείς Α/Ο?
- Τι UV έβαλες? Για ποιο λόγο (είχες πρόβλημα άλγης)? Έκανε δουλειά?
- Με KH=4 και pH=6.7, το CO2 δεν είναι λίγο? (για τα δεδομένα πάντα του υψηλού φωτισμού και των φυτών υψηλών απαιτήσεων)
- Η λίστα με τα ψαράκια σου δεν πρέπει να είναι πλήρης..

Μπράβο και πάλι, καλή συνέχεια!
H UV μπηκε διοτι ειχα διαφορα προβληματα καφε μαυρης ασπρης κοκκινης κτλ, βεβαια το ειχα παρατησει το ενυδρειο εδω και χρονια. Εξαφανησε ολες της αλγες πλην της τριχοειδης που καθεται στα φυτα.

Η λιστα βεβαια με τα ψαρια δεν ειναι γεματη θα βρω τα ψαρια και θα τα συμπληρωσω.
Με KH = 4 βλεπω οτι ειμαι στο κανονικο οριο του co2.

Τα φυτα ειναι ακομα σχετικα προχειρα βαλμενα και βεβαια ακομα δεν εχει μπει φοντο στο πισω μερος. Ψαχνω ενα μαυρο φοντο να δωσει μεγαλυτερη εντυπωση που μπορω να βρω μαυρο φοντο?, επισης τα γρασιδια ειναι ενα ονειρο χρονων το οποιο πρεπει να πραγματοποιησω.
Ειδα την riccia σε ενα ενυδρειο επανω σε ενα ξυλο (σχετικα μεγαλο) και την εχω ερωτευτει απο τοτε.

Δυστηχως η αλγη (πρασινη τριχωηδεις επανω στα φυτα) μαγαλωνει μερα με την ημερα αν και σε ενα αλλο thread μου ειπαν οτι ειναι συνηθες φαινομενο σε ενα σχετικα νεο ενυδρειο.

Θα κατεβω κιαλλο σε ph θα παω στο 6,6 σιγα σιγα, και ελπιζω να μεινω εκει.

Βαζω νερο απο ΑΟ και οι αλλαγες γινονται μια φορα την εβδομαδα περιπου 30%.

Στα σχεδια ειναι η αυτοματη αναπληρωση του νερου ενω την εχω αγορασει (να ναι καλα ο σταθης) ακομα δεν την εχω τοποθετησει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ! μπραβο. Θελει βεβαια λιγο καιρο να πυκνωσουν τα φυτα και να παρει τελικη μορφη. Τα 2 φυτα που ειναι στις μπροστινες γωνιες πρεπει να ξερεις οτι ειναι υδροφιλα και θα σαπισουν σε λιγους μηνες με δυσαρεστα επακολουθα..
Επισης τα ψαρακια που λες κλοουν ειναι αρλεκινοι (Rasbora heteromorpha)
Οταν λες υδροφυλα φιλε μου τι εννοεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 11-06-08 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 10 queries