Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 08-06-08, 22:26
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ρε φιλε τι να σου πω αν νομιζεις οτι μας κλεβουν δεν μπορω να διαφωνισω.Να ξερεις παντως οτι η επαρχια λογικα πρεπει να εχει πιο τσιμπημενες τιμες λογω μεταφορικων.Επισης οταν δινεις σε εναν μαστορα να σου φτιαξει ενα ενυδρειο δεν πληρωνεις μοναχα τα τζαμια.Πληρωνεις και την ωρα που θα αφιερωσει να στο φτιαξει ,τα λεφτα που θα δωσει σε τυχον βοηθο του καθως και την εγγυηση οτι το ενυδρειο δεν θα ανοιξει ή έστω να σταξει.Ετσι ,ναι δικαιολογουνται τα 600 ευρω.Επισης μπορει να πληρωσεις για τυχον θαλαμους υπερχειλησης ,αποχετευσεις pvc και χιλια δυο αλλα.Τελος πληρωνεις φινιρισμα και ποιοτητα στην δουλεια.Το να κολλησεις 5 γυαλια ,ναι οντως γινεται και με πιο λιγα απο 180 ευρα.Αυτα παντα φιλικα για να μην νομιζεις οτι μας κλεβουν.Οσο για τα σιδερα αστο καλυτερα που εχουν παει οι τιμες.Για την βαση που περιγραφεις με κοιλοδοκους ,40 ευρω δεν τους αγοραζει ουτε ο σιδερας.Συν βαλε και το αλφαδιασμα-κοψιμο-ραψιμο(ραφες στα σιδερα) που θα κανει ο σιδερας.Το να κανω απο 1-2 πονταρισιες στις ενωσεις και να στο δωσω ετσι δεν λεει κατι.Για να φτιαχτει ομως μια βαση (που θελει για αυτα τα κιλα τουλαχιστον 40Χ40Χ3 κοιλοδοκο) με σωστες ραφες ,τροχισμα-αλφαδιασμα-μινιο-βαψιμο-ταπες κατω απο τα ποδια κλπ κλπ ,εεε αυτο δεν γινεται με 40ευρω.Δεν το παιζω εξυπνος απλα εχω ασχοληθει πολυ με τις κατασκευες.Επισης εχω πολλους σιδεραδες στο σοι μου και ξερω τι παιζει με τα σιδερα.Ξερεις ποσοι παραγγελνουν 5 χιλιοστα κοιλοδοκο και τους δινουν 2 ή 3???Αστο ειναι μεγαλο το θεμα.Και παλι ολα αυτα φιλικα.Εγω προσωπικα με θειο σιδερα (που δεν ειναι δυνατο να κλεψει απο το ανηψι του) εφτιαξα βαση 1,60Χ55Χ80 με 4χιλ κοιλοδοκο και μαζι με τα μινια ,2-3 χερια βαψιματα ,ξυλα θαλασσης για να πατησει το ενυδρειο-σαμπ κλπ κοστισε 300 ετρω μαζι με τον κοπο του και την μεταφορα.Ηταν ομως οντως 4χιλ κοιλοδοκος.Τουλαχιστο 100 κιλα βαρος.
Σορρυ αν κουρασα με το ποστ αλλα καταθετω αποψεις.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries