Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 29-05-08, 05:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβες.
To substrat pro ειναι το "βασικο" βιολογικο υλικο και το ehfimech (μακαρονι) ειναι το "βασικο" μηχανικο υλικο.
Εγω ελεγα να αντικαταστησω το ehfimech με το siporax που ειναι και μηχανικο και βιολογικο οχι ομως τοσο "δυνατο" οσο το substrat.
Το substrat παραμενει στο φιλτρο ως το υλικο με τη μεγαλυτερη δυνατοτητα φιλοξενιας βιολογιας και το siporax προστιθεται ως βοηθεια στη βιολογια ενω κανει τη δουλεια και του μηχανικου,

Δεν μιλησα βαση οικονομιας αλλα βαση δυνατοτητων.
Αν θελουμε να κανουμε οικονομια κα με το substrat υπαρχουν τροποι. (τρεχα Ηλιαααααααααααα)
8 λιτρα substrat pro + 4 λιτρα ehfimech + σφουγγαρι + βαμβακι 80€
Καλη τιμη οταν η πιο "οικονομικη συσκευασια" του substrat pro ειναι τα 5 λιτρα = 57€, ενω το 1 λιτρο κοστιζει 15,5€.
(Μου φαινεται θα μπω στο Payroll της eheim)
Τα 12 λιτρα χυμα siporax κοστιζουν 60€ χωρις το σφουγγαρι και το βαμβακι.
Οι τιμες ειναι ανταγωνιστικες, οποτε κοιταμε τη δυνατοτητα φιλτραρισματος.


Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα φιλτρο eheim 2026 με 4 λιτρα χωρο για υλικα, 1 μεγαλο σφουγαρι και 1 filter wool.
Στη "δικη μου" βαθμολογια δυνατοτητων παιρνει το,
- καθε λιτρο substrat, 5* (αστερια) ως βιολογικο + 1* ως μηχανικο
- καθε λιτρο ehfimech, 1* ως βιολογικο + 3* ως μηχανικο
- καθε λιτρο siporax, 3* ως βιολογικο + 3* ως μηχανικο
- το σφουγγαρι, 2* μηχανικο + 2* βιολογικο
- το wool, 2* μηχανικο + 1* βιολογικο


α) Συνθεση (μαμισια eheim): 2 λιτρα sustrat pro + 2 λιτρα ehfimech + σφουγγαρι + wool
Συνολο α) βαθμολογιας :
Βιολογικο φιλτραρισμα : (substrat) 10* + (ehfimech) 2* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 1* συνολο 15*
Μηχανικο φιλτραρισμα : (substrat) 2* + (ehfimech) 6* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 2* συνολο 12*

β) Συνθεση (προταση μου για "αναβαθμιση" με συνδυασμο substart και siporax): 2 λιτρα sustrat pro + 2 λιτρα siporax + σφουγγαρι + wool
Συνολο β) βαθμολογιας :
Βιολογικο φιλτραρισμα : (substrat) 10* + (siporax) 6* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 1* συνολο 19*
Μηχανικο φιλτραρισμα : (substrat) 2* + (siporax) 6* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 2* συνολο 12*

γ) Συνθεση (προταση μονο siporax): 4 λιτρα siporax + σφουγγαρι + wool
Συνολο γ) βαθμολογιας :
Βιολογικο φιλτραρισμα : (siporax) 12* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 1* συνολο 15*
Μηχανικο φιλτραρισμα : (siporax) 12* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 2* συνολο 16*

Φυσικα ολα αυτη η εκτιμηση ειναι κατα τη δικη μου αποψη, βαση των αναφορων σε "μετρησεις" των υλικων η οποια μπορει να ειναι και λανθασμενη.
-Τελειο!!!!!!
-Μπορεις να κανεις και το αλλο βαζοντας προφιλτρο
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...Z&t=temartic_e
ή http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...Z&t=temartic_e
στην εισοδο σαν μηχανικο φιλτραριασμα και αν πουμε οτι περνει 4* (αφου δε περναει "τιποτα") κανουμε αλλη μια συνθεση με 3 λιτρα substrat+1 lit siporax+1 σφουγγαρι + wool1*οποτε

Βιολογικο φιλτραρισμα : (substrat) 15* + (siporax) 3* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 1* συνολο 21*
Μηχανικο φιλτραρισμα : (προφιλτρο)4*+(substrat) 3* + (siporax) 3* + (σφουγγαρι) 2* + (wool) 2* συνολο 14*


__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 29-05-08 στις 05:42 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02668 seconds with 10 queries