Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #270  
Παλιά 20-05-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Και τώρα η συνέχεια...

Τελικά ένα Σάββατο άρχισα να στρώνω το 2μετρό μου βάζοντας κάποια από τα βιολογικά υλικά του 1μέτρου ενυδρείου μου με τον Panaque L190 στο sump του 2μετρου...Συγκεκριμμένα έβαλα 9 Bio-Chem stars από τα 30 που έχω στο βιολογικό φίλτρο του 1μέτρου μου και περίπου 15 ή και λίγο περισσότερα βιολογικά-μηχανικά μακαρόνια τα οποία όμως τα είχα και αυτά ως βιολογικό υλικό στο φίλτρο.Τότε,τάισα την δεξαμενή με μπόλικο Tetra Prima,κάποια Hikari carnivore peletes και λίγες ταμπλέτες Tetra plecomin ,αρκετές για να φάνε περίπου 4 pleco 15εκ....Περίμενα τότε μέχρι τη Δευτέρα και και τάισα ξανά λίγο ακόμα,για περίπου 3-4 pleco 15εκ....Τη Τετάρτη της ίδιας αβδομάδας,έκανα τεστ στο νερό του ενυδρείου και όλα ήταν στο 0 εκτός φυσικά από τα Νιτρικά που ήταν στο 8-10 περίπου...Οπότε ήμουν έτοιμος να βάλω μερικά ψαράκια!!! Και έτσι και έκανα!!!Την Πέμπτη,πήγα και αγόρασα τον πρώτο pleco της δεξαμενής,έναν Panaque cochliodon 27εκ.!!! Ξέρω πως είναι λίγο εκτός βιοτόπου αλλά μου άρεσε τόσο πολύ όταν τον είχα πρωτοδεί στο κατάστημα 1 μήνα πριν τον αγοράσω,που τον έκλεισα!Και φαναστείται οτι δεν μου άρεσαν οι Panaque cochliodon όλα αυτά τα χρόνια που τους έβλεπα σε φωτογραφίες... Ήταν όμως πανέμορφος από κοντά και είχε πολύ χαρακτήρα σαν ψάρι... Αν θυμάστε λίγο καιρό πριν είχα ανοίξει ένα θέμα στην κατηγορία Γατόψαρα με φωτογραφίες του
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries