Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 17-05-08, 06:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά είμαι κατα της ευθανασίας οποιουδήποτε ζώου(και ανθρώπου φυσικά...) καθώς θεωρώ πως κάθε ζωντανό ζώο έχει πιθανότητα θεραπείας και να γίνει καλύτερα ενώ ένα νεκρό ζώο είναι νεκρό έτσι και αλλιώς...Όσο χάλια και να είναι ένα ψάρι,πάντα ελπίζω πως θα φτιάξει και δεν θα πεθάνει,μέχρι τελευταίας στιγμής...Όσο και να βασανίζεται κάποιο ζώο ή άνθρωπος,το οτι συνεχίζει να ζει και μόνο και η ελπίδα να καλυτερεύσει είναι αρκετή πιστεύω για να μην γίνει ευθανασία...
Προσωπικά,κάνω ευθανασία μόνο σε ψάρια με μικρή αναμενόμενη διάρκεια ζωής και εκεί εννοείται μόνο αν έχουν κάποια σοβαρή ασθένια που δεν υπάρχει κάποιο αποτελεσματικό φάρμακο εναντίων της και που μεταδίδεται εύκολα...Με άλλα λόγια,μόνο σε tetra κάνω ευθανασία...Αυτό γιατί στα συγκεκριμμένα ψάρια,το ρίσκο που υπάρχει να κολλήσει κάποιο γατόψαρό μου κάτι το θεωρώ πολύ σημαντικότερο από τη ζωή ενώς μικρού tetra που έτσι και αλλιώς σε 1-2 χρόνια επιπλέον θα πέθαινε φυσιολογικά,αν όχι σε λίγες μέρες λόγο της ασθένειας...Στα γατόψαρα,ότι και να έχουν και όσο μικρά και αν είναι τα άρρωστα ψάρια,το παλεύω μέχρι τέλους,όσο περίεργη και αν είναι η ασθένεια...Τα γατόψαρά μου είναι πολύ πολύτιμα για μένα και ακόμα και αν βασανίζονται με μηδαμινές ελπίδες,ευθανασία δεν θα τους κάνω καθώς πάντα υπάρχει η ελπίδα της ανάρρωσης και το θεωρώ επίσης κάπως προδωσία να σκοτώνεις ένα αγαπημένο σου pet...Αυτό είναι μόνο η άποψή μου στο θέμα και δεν κατακρίνω κανέναν με αντίθετη άποψη...Αυτό είναι θέμα συνήδεισης...

Με μπερδεψες λιγακι.
Κανεις διαχωρισμο σε ποια ζωα δεχεσαι την ευθανασια?
Και σ'αυτο το διαχωρισμο παιζει ρολο το αν ζει πολυ ή λιγο ενα ψαρι?
ή αν το ειδος του ζωου ειναι πιο "αγαπητο"?

Εμενα δεν μου ακουγεται σαν ευθανασια αυτο, αλλα σαν "ξεμπερδεμα".
Συγνωμη αν γινομαι σκληρος ή αν δεν καταλαβα την αποψη σου και απαντω ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 10 queries