Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 17-05-08, 00:29
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, όπως λέει και ο Sir, φαίνεται πως HCl (και Η3PO4 ?) χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν για μείωση pH (υποθέτω και του ΚΗ), όταν ήταν απρόσιτες οι τιμές των Α/Ο.. Και όντως, το HCl φαίνεται επικίνδυνο γιατί ενδεχομένως (δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, θέλει ψάξιμο) να προκύψει χλώριο το οποίο είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια (το οποίο όμως πιθανώς διορθώνεται με κατάλληλη προσθήκη αντιχλωρίου..)! Από την άλλη, από το H3PO4 ενδεχομένως να προκύψουν υψηλές συγκεντρώσεις PO4 και να καταλήξουμε σε προβλήματα με άλγες! Και σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για μία διαδικασία που μπορεί να οδηγεί σε μή σταθερές παραμέτρους του νερού του ενυδρείου!

Πάντως, ο flying_guardian τα αναφέρει όλα αυτά όχι για προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά για προσθήκη κατά την προετοιμασία νερού! Εφόσον λοιπόν κυκλοφορούν στο εμπόριο τεστάκια τόσο για Cl όσο και για PO4, νομίζω ότι θα άξιζε να μάθουμε πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα δύο.. Να βρούμε δηλαδή δοσολογίες, να το δοκιμάσουμε σε νερό (αν έχεις όρεξη f_g - θύμησέ μου ρε συ το όνομά σου, γιατί είναι μακρυνάρι αυτό το nickname!), και κάνοντας τα σχετικά τεστάκια να μάθουμε αν όντως αυτό το νερό είναι κατάλληλο για χρήση!
Αχ, αχ ,αχ!!!!
Δημητράκι, θα σε μαλώσω!!!! Στην υπογραφή μου το λέει!

Κωνσταντίνος!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries