Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 14-05-08, 14:38
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Γεια μενα παιδια το θεμα της ευθανασιας ειναι λιγο περιεργο.
Γενικοτερα ειμαι αρκετα "σκληρος" σαν χαρακτηρας και πιστευω οτι οταν ειναι για το καλο καποιου ζωου τουλαχιστον να το τελειωνουμε χωρις πολλα βασανα. Ειχα ενα σκυλακι ρατσας dachshund το οποιο εφτασε 15 χρονων και πραγματικα ειχε περασει ζωη και κοτα. Καποια στιγμη ετσι στα ξαφνικα εβγαλε αθροιτικα και μετα απο 2 εβδομαδες παρελλησαν τα πισω του ποδια με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει ΤΠΤ. ΚΑΙ ναι δεν θα κατσω να ταλαιπωρω το σκυλακι με το να το αφησω να αργοπεθαινει και η καλητερη λυση αφου δεν επερνε και απο ενχειριση ηταν η ευθανασια.
Τοσο οσο για τα ψαρια πιστευω πως αν το ψαρι δεν εχει οργανικη δυσλειτουργια δεν χρειαζετε ευθανασια. Αν το βλεπεις εσυ και ταλαιπωρητε ομως πχ στον τροπο που κολυμπαει η που τρωει τοτε καντου μια πολυ γρηγορη ευθανασια.
Και στην τελικη ρε παιδια με ολο το θαρρος τοτε αυτοι που κανουμε ψαροντουφεκο ειμαστε εγκληματιες???? γιατι τα σκοτωνουμε και με χειροτερο τροπο τα ψαρια. και δεν μπορω να ακουω οτι δεν ειναι το ιδιο... γιατι για εμας που περνουμε αυτα τα ψαρακια για τα ενυδρεια μας (οχι ολα) για αλλους ειναι τροφη. (στις περιοχες τις οποιες ψαρευοντε)
Βεβαια παντα κανουμε τα αδυνατα δυνατα για να σωσουμε ενα ψαρακι που εχει προβλημα πριν προβουμε στην ευθανασια!!!
Φυσικα το οτι εχουμε αδεια αλλιειας δεν συμαινει το οτι μπορουμε να σκοτωνουμε ετσι αλλα πως να το κανουμε ετσι ειναι ζωη. Και τουλαχιστον για μενα ειναι χειροτερο να θανατωσεις ενα σκυλο παρα ενα ψαρι!!!

Συγγνωμη αν σας ενοχλουν τα λογια μου αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Φιλικα παντα
Παναγιωτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01835 seconds with 11 queries