Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-05-08, 17:07
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
To καφέ νερό αποροφά πολύ φως.
Nαι αυτο ειναι αληθεια αλλα το πιο δυσκολο φυτο μου θα ειναι η stellata.Γρασιδακια δεν θα βαλω οποτε και να μη φτανει τοσο πολυ φως κατω κατω δεν με καιει κ τρελα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καταρχην οι 70 ποντοι ΔΕΝ ειναι ιδανικο υψος για φυτεμενο.Ειναι αρκετουτσικοι.Εγω στους 60 και ειμαι ισα ισα με 1WATT/litr.(Αν θες γρασιδια και τετοια).Δευτερον τι πας και μπλεκεις με σκαλα διαχυσης??Δεν προκειται να δουλεψει σε αυτα τα λιτρα.Χτυπα εναν διαχυτηρα 1000αρι της AquaMedic να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Κανει μεχρι και 1000 λιτρα.Επειτα με τοσο μικρα ανεμηστηρακια δεν θα βγαλεις καλοκαιρι.10ρια τουλαχιστον.Για τις τεμπλετες τωρα εγω ψηφιζω seachem.Κανει τους εχινινοδορους κτηνακια!Αντι να φας το κεφαλι σου με τοσες πολλες φθοριου ,καντο open top με MH και θα εισαι super.Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη.
Γρασιδακια οπως ειπα και παραπανω δεν θα βαλω.Ξερεις πλεκο και γρασιδια δεν πολυ παει...Τωρα οι 70 ποντοι εμενα μου φαινονται ιδανικοι.Οπως και να χει καλα τα καταφερα με 40 στου καρφουρ,οποτε για μενα 70 ειναι τελεια!!!Ριξε ενα λινκ του διαχυτηρα!Ενδιαφερον ακουγεται!Ποσο παει περιπου ενας τετοιος?Τωρα για τα ανεμιστηρακια δυτυχως μεγαλυτερα απο 7αρια δεν γινεται.Πιστευω ομως αν τοποθετηθουν καταλληλα(4 να ριχνουν στην επιφανεια και 4 να τραβανε αερα) θα δημιουργειται το καταλληλο ρευμα αερα και θα διατηρειται μεχρι 29.Αλλωστε με 2 6αρια το προηγουμενο καλοκαιρι που ηταν και πολυ θερμο κραταγα 24 βαθμους στο 120αρι με 80βαττ...Για ταμπλετες μαλλον εκεινες τις 6γωνες τις seachem θα παρω!Εχω ξανακουσει οτι κανουν θαυματα!Τωρα για το καπακι θα το ηθελα open top αλλα για αρκετους λογους(αισθητικης,δυσκολιας κατασκευης κτλ) κατεληξα σε κλασικο ξυλινο καπακι
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 10 queries