Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-04-08, 10:14
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aginor Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτησεις:
1)αν και στο petshop ειχαν να μου δωσουν χωμα, αυτος επεμενε να βαλω μονο χαλικι γιατι αρκει λεει για να πιασουν οι ριζες. απο που θα φανε τα ερμα τα φυτα? πετρες μονο ο κουταλιανος τρωει. τι να κανω?
2)υπαρχει φυτο που θα αναπτυσετε μεσα και εξω απο το ενυδριο? εχω μεγαλο τραπεζι και σκευτομαι κατι σαν τον κισο. οτι κανει μεσα στο ενυδριο και μετα να "χυθει" εξω. εχει κανει/ ξερει κανεις κατι παρομιο?
3) μου ειπε να βαλω σκουρο πατο. δηλαδη μαυρες πετρες γιατι οι αλλες στρεσαρουν τα ψαρια. αυτος ειχε ανοιχτοχρωμες πετρες γιατι λεει οτι ειναι μαγαζι και τα θελει σε ωραια λεζαντα για να τα πουλαει. αλλιως και αυτος θα τα ειχε σκουρες πετρες.
1) μπορείς να βάλεις και σκέτο χαλίκι χαλαζιακό ουδέτερο, πωλείται χύμα και συσκευασμένο. Το δεύτερο είναι καλύτερο γιατί έχει περάσει και από ακτινοβολία UV. Αν θέλεις μέσα στο χαλίκι χώνεις και ταμπλέτες λίπανσης και είσαι καλά. Μπορείς βέβαια να βάλεις και το ειδικό υπόστρωμα (αυτό που λες χώμα) και το χαλίκι από πάνω. Προσοχή το χαλίκι να είναι μικρής διαμέτρου
2) υπάρχουν πολλά φυτά που αναπτύσσονται μέσα κι έξω από το ενυδρείο μας αλλά σαν κισσό δε γνωρίζω κάτι. Ίσως το πολυτρίχι ή αλλιώς κόμης της Αφροδίτης (δεν θυμάμαι την λατινική ονομασία του) αλλά κι αυτό αναπτύσσεται σε δροσερό περιβάλλον κι όχι μέσα στο νερό.
3) σκούρο χαλίκι στρεσάρει λιγότερο τα ψάρια μεν αλλά εφόσον σκοπεύεις να βάλεις φυτά θα καλμάρουν με αυτά. Ούτως ή άλλως το χαλίκι μετά από λίγο καιρό σκουραίνει αρκετά .
Χρυσόψαρα με φυτά δεν...αν και εδώ μέσα υπάρχουν κάποιοι που το έχουν καταφέρει. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σκληρά φυτά (όπως οι ανούμπιες) αλλά τα νέα φύλλα θα είναι πρώτης τάξης μεζές για τα χρυσόψαρα. Κάνεις πολύ καλά που ξεκινάς από τα φυτά .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries