Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 30-03-08, 08:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Γειά σας είμαι καινούριος στο χόμπι! Έχω ένα ενυδρείο 33lt μάρκας sun sun και αυτή τη στιγμή έχω τα εξής ψάρια :4 tetra, 2 κολίσα, 2 γατόψαρα, 2 ραμιρέζ μπαλούν και 3 ρομιρόουζ.
2. Πείτε μου για την επιλογή των ψαριών,
3. κάθε πότε πρέπει να αλλάζω και πόσο νερό,
4. για την βιολογία,
5. για τον φωτισμό,
6. πόσο αντιχλώριο και πότε να βάζω,
7. πόση τροφή και κάθε πότε να ρίχνω
8. και οτιδήποτε άλλο που πιθανόν μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ πολύ!

1. Καλως ορισες στο χομπι και καλη συνεχεια.
2. Πολυ ωραια ψαρια (τα tetra πρεπει να διατηρουνται το λιγοτερο σε κοπαδι των 8-10, τα γκουραμι πρεπει να ειναι 1 αρσενικο και 3 θυληκα, για 2 αρσενικα θελεις 300 λιτρα ενυδειο για να μη βρισκονται, τα γατοψαρα πρεπει να πεις ποια ειναι, τα αλλα δεν τα γνωριζω γαι να πω γνωμη).
3. Με τα ψαρια που εχεις στο ενυδρειο, νομιζω 40% καθε μερα....
4. Δεν ξερω τι φιλτρο εχεις και τι υλικα, αλλα με τοσα ψαρια η βιολογια θα εχει πολυ φαι και πολυ δουλεια (πρεπει να παρεις υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις και να δουμε τι γινεται με τη βιολογια)
5. Τετοια ωρα τετοια λογια, δεν επειγει τωρα αυτο.
6. Οσο λενε οι οδηγιες. Καθε αντιχλωριο εχει τις δικες του οδηγιες, ολα λενε ομως τοσα ml σε τοσα λιτρα για καθε νεο ενυδρειο και λεει για συμπληρωμα στις αλλαγες νερου τοσα mm. (ποσα λιτρα νερο παιρνει? οχι πανω απο 25 νομιζω).
7. τροφη ελαχιστη γιατι θα εισαι σιγουρα μεσα στην αμμωνια και τα νιτρωδη (αν δεν εχει στρωσει το ενυδρειο) ή μεσα στα νιτρικα αν εχει στρωσει
8. Σου διαφευγει το ενυδρειο οτι πρεπει να ηταν 120 λιτρα τουλαχιστον για αυτα τα ψαρια.



Ερωτησεις :
1. Εχει "στρωσει" το ενυδρειο? και με ποια μεθοδο?
2. Ποσο καιρο "τρεχει"?
3. Τι φιλτρο εχει (μαρκα, υλικα που εχει, τυχον αλλαγες που του εχεις κανει)
4. Τι χαλικι εχει (μαρκα αν ξερεις, χαλαζιακο? διαμετρο χαλικιου και ποσο υψος στο βυθο εχει)
5. Τι αλλα διακοσμητικα εχει?
6. Ξυλα, φυτα?


Προτασεις :

1. ή παρε επειγοντως μεγαλυτερο ενυδρειο ή πηγαινε τα ψαρια πισω απο εκει που τα πηρες και παρε ενα μονομαχο γιατι μονο αυτο ειναι για το ενυδρειο (ΕΝΑ μονομαχο οχι δυο).
2. Διαβασε :
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος?
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
Κανε Googlαρισμα στο : στρώσιμο του ενυδρείου και θα βρεις πολλες αναφορες διασταρωσε τις πληροφοριες και ξεκινα.
3. Παρε υγρα τεστ (ΑPi η δικη μου προταση) για μετρηση αμμωνιας NH3/NH4, νιτρωδων NO2, νιτρικων ΝΟ3, και για το πεχα pH, και τις σκληροτητες ολικη gH και ανθρακικη kH.

Φιλικα Σπυρος, καλη συνεχεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο το πήρα 24 Μαρτίου και τα ψαράκια χτες 28 Μαρτίου. Στο pet shop δεν πήγα να σου πω την αλήθεια ντρέπομαι! τι να του πω? ασ πρόσεχα!
θα πορευθώ έτσι προς το παρόν και βλέπουμε στην πορεία τι θα κάνω.
Δεν το ειχα προσεξει το ποστ.
Αν πηρες τα ψαρια απο δικη σου επιλογη και ντρεπεσαι να τα πας πισω γι'αυτο το λογο, να μη ντρεπεσαι καθολου.
Ο μαγαζατορας οφειλε να σε ενημερωσει.
Η ντροπη ειναι δικη του και οχι δικη σου γιατι εσυ δεν ηξερες.
Τωρα ομως ξερεις, και εχεις δυο επιλογες, στις ειπα πιο πανω, ή μεγαλο ενυδρειο ή επιστροφη,
Αν δεν κανεις κατι απο τα δυο η ευθυνη ειναι ολη δικια σου και οχι του μαγαζατορα.
Και αν θελεις να μαθεις το τελος αν δεν το κανεις μπορουν να στο πουν ολοι εδω.
Δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι ο μοναδικος που θα γλυτωσει τα ψαρια του ακομα και ταμα στην Τηνο να κανεις.
Με τα χρηματα της επιστροφης των ψαριων θα παρεις τεστ και οτι αλλο χρειαζεται να συνεχισεις το χομπι.
Προτεινω και παλι ενα μονομαχο με φυτα στο ενυδρειο (φυτα θα δεις στις αγγελιες που χαριζουν κλαδεματα απο ευκολα φυτα)
κοιτα εδω http://www.aquaticplantcentral.com/f...finder/all.php για : limnophila sessiliflora, Ceratophyllum demersum, hygrophila polysperma, Hydrocotyle leucocephala κλπ

Ενα πραγμα που νομιζουν οι αρχαριοι ειναι οτι τα μικρα ενυδρεια ειναι πιο ευκολα για αρχη.
Αυτο ειναι λαθος, τα μικρα ενυδρεια δεν εχουν σταθεροτητα και αλλαζουν πολυ ευκολα οι ισορροπιες στο νερο.
Ενα ενυδρειο 180 λιτρων ειναι πολυ πιο ευκολο.
Μιλαω εκ πειρας, ημουν ακριβωα στην ιδια θεση με σενα/
Πηρα ενα 45αρι με 1000 ψαρια μεσα.
Τωρα εχω ενα 45αρι (35 νερο) με ενα μονομαχο και ενα κοινωνικο 180 λιτρα (160 νερο). διαλεξα την επιλογη Νο2, να παρω μεγαλο ενυδρειο.
Φαινονται απο κατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02291 seconds with 10 queries