Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 19-03-08, 00:09
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοι συνχομπιστες επειδη το θεμα εχει καταντηση μυθος με το συγκεκριμενο ενυδρειο του φιλου δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε αλλο. Τις συμβουλες τις δωσαμε την κριτικη την καναμε τα συμπερασματα βγηκαν οποτε τελος.Επειδη μαλλον δεν θελει να καταλαβει τι του λεμε ειναι ανωφελο να γινομαστε γραφικοι απλα αφου δεν θελει να ακουσει εμας ας παρει κανενα βιβλιο να ανοιξει μπας και τα καταλαβει απο εκει.Συγνωμη φιλε Κιχλιδακια αλλα στην τελικη δεν μας νοιαζει και πολλη για το ενυδρειο σου αφου δεν νοιαζεσαι εσυ
E βρε πια αυτή η τάση που έχετε να θέλετε να σταματήσουν οι συζητήσεις που έχει ανέβει λίγο ο τόνος . Εγώ μια ερώτηση έκανα για να δω το γούστο του φίλου, δεν είπα ότι είναι πρότυπο ένα τέτοιο ενυδρείο. Το συμπέρασμα είναι οτι η μανία να φαίνονται όλα σαν κομμάτι ενός βυθού έρχεται αργότερα..στην αρχή και εγω αγόρασα τις πήλινες σπηλιές μου τα πλαστικά φυτά μου τα ναυάγια και όλα τα συναφή κλαπατσίμπαλα.. από εδω μέσα ξεκίνησα να διαμορφώνω άποψη όπως είπε κάποιος..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο φυσιολογικο ειναι ενα σκαφανδρο μεσα στο ενυδρειο τοσο φυσιολογικο ειναι και τα ψαρια στο ενυδρειο, οσο και ενα πουλι στο κλουβι. Γιατι μην μου πειτε οτι ειναι φυσιολογικο για ενα ψαρι να ζει σε ενα ενυδρειο. Λεμε τοσα λιτρα για τοσα ψαρια για να μπορει να ζει στοιχειωδως και νομιζουμε πως ολα ειναι καλα και ομορφα και η ματαιοδοξια μας καλα κρατει.
Οι περισσοτεροι απο εμας εχουν κανει λαθη και στις επιλογες τους στα ψαρια και στην διακοσμηση αλλα μαθαμε. Κανεις δεν γεννηθηκε με την γνωση ετοιμη, θελει τον χρονο του για να καταλαβεις καποια πραγματα και ο κιχλιδακιας θα δει που ειναι λαθος αργα η γρηγορα. Ο μουστος δεν γινεται κρασι την επομενη μερα πως να το κανουμε. Γι'αυτο δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που βλεπετε εναν δυτη σε ενα ενυδρειο καποιοι γραφουν με σχεδον απαξιωτικο υφος και καποιες φορες ειρωνικα. Ας πουμε την αποψη μας κοσμια και ας αφησουμε την ευθυνη της επιλογης στον αποδεκτή της
Φιλικα παντα
Η πλειοψηφία των ψαριών που διατηρούμε σε ενυδρεία, είτε παρουσιάζει περιοχική συμπεριφορά στην φύση είτε ζει σε ελάχιστο νερό στο φυσικό περιβάλλον του εκάστοτε είδους (βλέπε killies) πράγμα που μας επιτρέπει να τα διατηρούμε ικανοποιητικά σε ενυδρείο. Συμφωνώ οτι δεν είναι φυσιολογικό να ζουν ψάρια σε ενυδρεία..αλλά αυτό που εννοούμε λέγοντας οτι το σκάφανδρο δεν έχει δουλειά στο ενυδρείο είναι επειδή οι περισσότεροι εδω προσπαθούν να επιτύχουν ένα φυσικό οπτικό αποτέλεσμα.


Τέλος, οι παγιωμένες απόψεις υπάρχουν για να αλλάζουν..(κανόνας της προόδου!)
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries