Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 13-03-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gregoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη στα ακρα μπορω να βαλω ασπονδυλα που εχουν λιγοτερες απαιτησεις σε φως.αν αφερεσουμε τους 70 ποντους που καλυπτει σιγουρα η λαμπα μενουν μονο 10 και 10 στις δυο πλευρες που ουτως η αλλως θανε κενες για την ομαλη κυκλοφορια του νερου.Το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα καθαρα που τα καλυπτει η 150 αρα λαμπα μου.
Δεν σκεφτεσαι σωστα ...και κανεις μια υποχωρηση ως προς τα ζωντανα που μπορεις να κρατησεις η οποια στην πραξη δεν ειναι σωστη.

Ενα reef ενυδρειο το φτιαχνεις για χρονια (αν ολα σου πανε καλα) και το αρχικο κοστος ειναι ουτως ή αλλιως μεγαλο...το ιδιο και το κοστος λειτουργιας .Ομως :

Κανεις μια εκπτωση στο συστημα φωτισμου (μια 150αρα halide αντι για δυο 70 αρες ή αντι για Τ5 συστημα) λεγοντας οτι για παντα δεν σε ενοχλει να μην εχεις φως στις πλευρες του ενυδρειου (θα σε ενοχλησει αν ασχοληθεις σοβαρα αλλα τεσπα ) . Ποιο ειναι το ποσο της εκπτωσης αυτης σε σχεση με τα πληρεστερα συστηματα φωτισμου που προανεφερα (ΙΜΟ Τ5 ηταν η καλυτερη λυση για αυτες τις διαστασεις οπως σου ειχα πει παραπανω) ? 50-60-70 ευρω ? τοσο κανουν δυο απο τα ασπονδυλα που σκεφτεσαι να βαλεις στις ''σκοτεινες'' πλευρες (τα οποια ποτε δεν θα δεις με το πραγματικο τους χρωμα , ουτε ποτε θα μεγαλωσουν οσο θα μπορουσαν).

Επισης ειναι και το αισθητικο θεμα ...φτιαχνεις ενα ενυδρειο που θελεις να το χαιρεσαι στο 100% του ...θελεις -θεωρητικα- και οι 90 ποντοι να ειναι το ιδιο υπεροχοι και ομοιομορφα φωτισμενοι...αλλιως ,ας εκανες Main tank 60 ποντων και ας εφτιαχνες πλαινο κολλητο sump (προεκταση) και να γλυτωνες τις εξτρα γυαλες και τις αντλιες που ανεβαζουν νερο σε εναμιση μετρο υψος

Δεν σου κανω κουμαντο ...στο γουστο ή στη τσεπη σου ...απλα θελω να υπαρχει ρεαλιστικη θεωρηση του καθε κοστους...οσοι με ξερουν , γνωριζουν οτι δεν θελω να πεταω λεφτα , ουτε εγω αλλα ουτε και οι συνχομπιστες μου (ανεξαρτητα αν μου περισσευουν ή οχι) .
Το να αγορασεις ομως αμαξι και να μην βαλεις το (εξτρα) τασακι λεγοντας οτι για παντα θα πετας τις σταχτες απο το παραθυρο , δεν το θεωρω εξοικονομηση κοστους.

Φιλικα
Βασιλης
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries