Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 27-02-08, 23:03
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tassos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, το σκίμμερ έχει μπει σε λειτουργία από εχτές το βράδυ, (deltecMCE 600) το πόσο αφρό θα βγάζει το ρυθμίζουμε εμείς, μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε όμως με τι κριτήρια αποφασίζουμε αν θα δουλεύει στο φουλ ή όχι (φαντάζομαι έχει να κάνει με το στοκάρισμα)H λειτουργια του σκιμερ εχει να κανει με το τι αφρο βγαζει ...αν το εχεις χαμηλα το κυπελο σου το σκιμερ θα βγαζει πιο νερουλο αφρο και θα γεμιζει γρηγοροτερα το κυπελο.Αν το εχεις ψηλα οπως εγω θα βγαζει πιο πηχτο και μαυρο αφρο (σκετη μπιχλα ) και θα το αδειαζεις πιο αραια.
Επίσης, το φίλτρο είναι της EHEIM (2026) το πήρα μαζί με υλικά (δεν ξέρω αν έκανα καλά) έχει λοιπόν δύο σακουλάκια μέσα, το ένα πρέπει να είναι άνθρακας το άλλο όμως που είναι σαν στραγάλια μεγάλα – μην γελάτε ρε παιδιά – δεν ξέρω τι είναι και αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή κάνουν μόνο για γλυκό νερό. Τα φώτα σας ρε παιδιά.Τα υλικα που εχει μεσα το φιλτρο σου λογικα ειναι μακαρονακι(http://www.aquaristic.net/eheim-ehfimech.html?lang=1) και στραγαλακι(http://www.aquaristic.net/eheim-ehfisubstrat-pro.html?lang=1).
Το μακαρονακι κανει μηχανικο φιλτραρισμα και το στραγαλακι βιολογικο.
Εσυ βαλε μονο ανθρακα , αντιφωσφορο και κανα σφουγγαρακι πριν απο αυτα αν θες.
Ο ανθρακας ειναι ενα μαυρο λεπτο σφουγγαρακι.

Τέλος ενημερώνω ότι την Παρασκευή θα αγοράσω περίπου 15 κιλά βράχο (ακουράριστο) γιατι ακουραριστο?, τι θα πρέπει να ελέγξω – σε ότι βαθμό είναι αυτό δυνατό – έτσι ώστε να μην με “κοροϊδέψουν” . Και κάτι τελευταίο, να ρίξω την ζωντανή άμμο μέσα ή να αφήσω το βράχο για λίγο καιρό μόνο του? έτσι και αλλιώς θα τον βγάλω μετά το κουράρισμα για να τον στήσω στην τελική του μορφή.φροντισε να κανεις λιγο κουραρισμα παραπανω στον βραχο σου ακομα και κουραρισμενο να σου τον δωσουν (μονο αυτον μεσα στο ενυδρειο και τιποτα αλλο ... με το σκιμερ και το εξωτερικο με αυτα που σου ειπα σε λειτουργια) , σιφωναρισε λιγο τις βρωμιες και μετα ριξε τον αραγωνιτη..

Ευχαριστώ
και πολυ στο πως ξεκινησαν αλλοι χομπιστες το θαλασσινο τους.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries