Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 23-02-08, 19:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει ο σωληνας που μαζευει το νερο που εχει εξατμιστει (γιατι η πτωση της θερμοκρασιας ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στην εξατμιση) να ειναι αρκετα μακρύς ωστε να επιτρεψει στους υδρατμους να κρυωσουν ωστε να υγροποιηθουν και να ξαναγινουν νερό ΜΕΣΑ στο σωληνα. Αλλιως δεν καναμε τιποτε.

Μάλλον δεν έγινα αρκετά σαφής! Δεν συλέγονται υδρατμοί οι οποίοι στη συνέχεια θα ψύχονται! Αλλά νερό μέσα από το ενυδρείο, το οποίο με την πίεση που θα δημιουργείται και με τον ψεκασμό μέσα στη χοντρή σωλήνα, θα μετατρέπεται σε μικροσκοπικά σταγωνίδια, και στη συνέχεια αυτά θα είναι που θα ψύχονται από το ρεύμα του αέρα!

Επίσης, δεν μιλάω για ενυδρείο 60 λίτρων! Καλά θα ήταν να ήμουν στα 60. εγώ έχω 200άρι, βέβαια δεν είναι και κανένα τεράστιο, αλλά τα 12 αμέσως γίνονται 36 για μένα μέσα σε 8 ημέρες. Πόσο μάλλον για 20 και 30 που εγώ λείπω. Χρείζομαι άλλο ένα ενυδρείο δίπλα για αναπλήρωση.....


Πρωτου αρχισουμε να μιλαμε για πατεντες, να κατανοησουμε ΠΩΣ κρυωνει το νερό. Για να κρυωσει το νερό πρεπει με καποιο τροπο να αποβαλει ενέργεια (θερμοτητα). Οταν τα μορια του νερού αποκτήσουν παραπάνω ενέργεια απο καποιο οριο τότε αρχιζουν να κινουνται με μεγαλυτερη ταχύτητα και καποια στιγμή μετατρέπονται σε αέριο (υδρατμός)
Για την αλλαγή κατάστασης απαιτείται ενέργεια η οποία αντλειται απο το νερό σε μορφή θερμότητας κατεβάζωντας τη θερμοκρασία του.
Οταν βαλουμε ακροφυσια, ανεμιστηρακια, ανεμιστηρες βενταλιες, spay bars και οτι αλλο σκεφτούμε, ουσιαστικά κανουμε δυο πραγματα.
Το ενα, απομακρυνουμε τους υδρατμους αυξανοντας την εξατμιση και με τα spray bars αυξάνουμε και την διαθεσιμη επιφανεια για να αλλαξει κατασταση το υγρό σε αέριο. Το τελικό αποτελεσμα ειναι οτι ετσι πετυχαίνουμε μεγαλυτερη ψυξη, ΟΜΩΣ η εξατμιση ειναι δεδομένη σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις.


Τωρα για την περιπτωση σου 200 λιτρα ενυδρειο μονο του για 30 μερες πρεπει να σε προβληματισει ουτως η αλλως. ΠΟΛΛΑ μπορουν να πανε στραβα σε τοσες μερες. Χρειαζεται καποιος να το επισκεπτεται τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα για ενα βασικό έλεγχο της κατάστασης.
Μια διακοπη ρευματος ειναι αρκετή για αν φερει την καταστροφή πχ.


Παντως ειδικα για το θεμα της αναπληρωσης, αν στο σπιτι δεν ειναι κανεις, μπορεις να προσαρμοσεις στην παροχη του πλυντηριου μια συσκευη Α/Ο (φτηνη ειναι..) και με ενα σωληνακι αεραντλιας να το πας μεχρι το ενυδρειο.
Ενα φλοτερ και μια ηλεκτροβανα θα αναλαβουν τα υπολοιπα.

Αν παλι ειναι καποιος , εε μπορει να συμπληρωνει νερο στο βαρελακι τουλαχιστον.



Οσο για τα περι ψυκτικων υπολογιστων, πολυ απλα δεν δουλευουν τετοια πραγματα σε ενυδρεια. Το γιατι το εχουμε εξηγησει σε αλλο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01753 seconds with 11 queries