Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-02-08, 19:12
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο πολυ ωραιο ! Πολλα και ομορφα φυτα ! Προσπαθω να το φανταστω πως θα γινει σε λιγους μηνες και μου ερχονται στο μυαλο καποια πραγματα.. 1) προσπαθησε να μην σου γινει ζουγκλα σαν το δικο μου γιατι εχεις πολλα ειδη φυτων. Με τον καιρο θα δεις τι παει που και σε τι ποσοτητα. To ελεγχω!!2) το stellata ειναι πανεμορφο φυτο που ομως ξεδιπλωνει ολη την ομορφια και το χρωμα του μονο κατω απο πολυ εντονο φως. Μηπως λεω να προσαρμοζες μια μικρου μηκους Τ5 στην πλευρα που βρισκονται τα δυσκολα φυτα αντι να τα περιμενεις να αγγιξουν την απιφανεια για να δεις το χρωμα τους;Το χω σκεφτει!Μαλλον μια 8watt T5(αν βρω επιτελους τετοιο μπαλαστ) η μια 15watt grolux γιατι σε εκεινο το σημειο εχω αρκετα δυσκολα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο ξεκίνημα ! Οι φωτογραφίες όντως το αδικούν κάνε κάτι με τη μηχανή σου
Αυτο ειναι αληθεια....Θα μου το αναλαβει ο θειος μου που ναι φωτογραφος!

Τώρα αν θες μια ακόμη γνώμη -από τη μικρή μου εμπειρία- νομίζω ότι αρκετά αργότερα θα καταλήξεις σε λιγότερα είδη και πιο μεγάλες συστάδες. Είναι ωραία να έχεις πολά διαφορετικά είδη αλλά είναι ακόμη πιο καλά να έχεις λίγα είδη (3-4 ας πούμε) σε μεγάλες ποσότητες - συστάδες και φυσικά με 1-2 αντιθέσεις στους τόνους ή στα χρώματα. Όσο για την ασυμμετρία σε άλλα posts ίσως πήρε το μάτι σου κάποιες αναφορές στον αριθμό φ (χρυσή τομή).
Στοχος μου ειναι να διατηρησω συσταδες απο τα ειδη που εχω ηδη οχι να τα μειωσω!Ομως προσπαθω να τοποθετω ειδη που ταιριαζουν το ενα με το αλλο εμφανησιακα.Δλδ,αν και δεν φαινεται,εχω βαλει την ludwigia repens διπλα στη bacopa.Moιαζουν και σε φυλλο και σε χρωμα..ΑΝ βρω θα βαλω απο πισω μια ludwigia glandulosa για να δωσω λιγο μωβ!Και αυτο το φυτο θα ταιριαζει σε σχημα φυλλου.Επισης γενικα η δομη του ενυδρειου ειναι τα πλατυφυλλα δεξια και τα λεπτα αριστερα.Το ιδιο και στο χρωμα,τα καταπρασινα δεξια,μετα ο ozelot με τις καφε κουκιδες σπαει τη πρασινιλα,alteranthera για εντονο κοκκινο,ludwigia για να το γυρισω στο καφεκοκκινο,rotalla wilichii + proseprinaca palustris για να δεσουν απο κατω οι cryptocorine undulata που ειναι καφε.Τελος στη δεξια γωνια εχω βαλει μια συσταδα rotalla κοκκινη για να μην υπαρχει απολυτη ομοιμορφια.Οσο αναφορα το υψος των φυτων,στα δεξια πυκνη ψηλη java moss,μετα πιο κοντα και αραια tenellus(θα τα πυκνωσω λιγο) και παμε στο κοντο glosso(η σειρα των χρωματων ειναι επισης απο το σκουρο πρασινο στο ανοιχτο).Για να δωσω την αισθηση ενος ανοιχτου σημειου(εκει που εχω το glosso) εριξα και μια βαλισνερια και 3 crypt balansae να μπλεκεται με τα μαγκροβια
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries