Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 31-01-08, 19:11
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γεια σε όλους!!!

Παιδιά, εγώ για σκούπα έχω μία που αποτελείται από 1 σωλήνα 30cm και ένα προσαρτημένο λάστιχο λίγο παραπάνω από μέτρο... δεν θυμάμαι την μάρκα (8ευρώ την αγόρασα... )
Είναι πολύ εύκολο να κάνω σκούπα με τον εξής τρόπο χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτώ... (24 ευρώ....!!!!!??????) η να ρουφήξω (παλαιότερα είχα μπεί στο "τρυπάκι" και είχα κατεβάσει κανα 2 "ποτηράκια"... χα0χ0αχα0χ)

1. Βυθίζω το σωλήνα στο ενυδρείο και τον γεμίζω έχοντας το στόμιο να "κοιτάει"προς τα πάνω
2. Σηκώνω σιγά το σωλήνα προς τα πάνω και παράλληλα αφού έχω την έξοδο του λάστιχου (το ποίο είναι έξω από το ενυδρείο) στο ίδιο επίπεδο με το σωλήνα, αφήνω με τον αντίχειρα να εξέρχεται ο αέρας ώστε να περνάει το νερό στο λάστιχο και μόλις φτάσει κοντά στο στόμιο το νερό, το κλείνω με τον αντίχειρα...
3. Ξαναβουτάω το σωλήνα στο νερό ώστε να ξαναγεμίσει χωρίς να απομακρύνω τον αντίχειρα από το στόμιο του λάστιχου.... και τον γυρίζω να "κοιτάει" προς το υπόστρωμα... (αφού έχει γεμίσει πλήρως...)
4. Έπειτα στρέφω το λάστιχο (και φυσικά το στόμιό του..) σε μία λεκάνη που έχω για το ενυδρείο και το νερό εξέρχεται μόλις απελευθερώσω τον αντίχειρα...

Έτσι κρατώντας το λάστιχο με το ένα χέρι για να ελέγχω την κατεύθυνση του νερού (μην γίνουμε και μούσκεμα...) και τη "σκούπα" στο άλλο κάνω τη δουλειά μου... Αν κάνω λίγο δεξιά-αριστερά τη σκούπα αναταράσσεται ο βυθός (έχω χαλίκι) και προσροφόνται όλα τα επιθυμητά απόβλητα...
Προσοχή στα περιπλανόμενα ψάρια....

Δεν είναι καθόλου δύσκολο και μάλιστα τα ψάρια όχι μόνο δεν φοβούνται αλλά έρχονται και κοντά στη σκούπα και τα χέρια μου!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα... !!!! Καλό απόγευμα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να χωσω στην κυριολεξια ολο το μπροστινο τμημα μεσα στο χαλικι για να το καθαρισει
Σίγουρα και πρέπει να βυθιστεί κάποιο ποσοστό του στομίου στο υπόστρωμα αλλιώς δεν κάνουμε καλό "καθαρισμό"... εξάλλου μην περιμένουμε από μια "σκούπα" να απορροφήσει τα περιττώματα που βρίσκονται στο κάτω μέρος του υποστρώματος (!!!) χωρίς να βυθίσουμε το στόμιο της σκούπας... Ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται ολόκληρο το υπόστρωμα (κατά πάχος-ύψος) να καθαριστεί...!!!!

Ελπίζω να βοήθησα...!!!!!
__________________
Be always HAPPY...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη biothanasis : 31-01-08 στις 19:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries