Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-01-08, 19:37
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Έχω κάνει εκτενή έρευνα πάνω στις μεθόδους που υπάρχουν για να ρίξουμε το ΡΗ. Σαφώς και δεν έχω ασβεστοληθηκά πετρόματα και χαλίκια μέσα στο ενυδρείο, το PH στο νερό του ενυδρείου είναι ίδιο με του νερού βρύσης.

Και εγώ έβαλα ρίζες στο ενυδρείο αλλά δεν παρατήρησα σημαντική διαφορά στις παραμέτρους του νερού, προφανώς δρούν με πολυ αργό ρυθμό.

Δεν θέλω να χρησημοποιήσω χημικά γιατί τα περισσότερα ανεβάζουν τα φωσφορικά και αυτό δεν θα είναι πολύ ευχαριστο για τα φυτά, αντιθέτως η άλγη θα αρχήσει να σαλέβει, άλωστε θέλω(και τα ψάρια μου το θέλουν πολύ περισσότερο) το νερό του ενυδρείου να κιτρινήσει ελαφρώς, γιαυτό προτημώ τον φυσικό τρόπο,

Αποφάσησα να πειραματιστώ με τύρφη, μου την έδωσε ένας φίλος, aqua vital λεγεται, δεν ξέρω αν έχει καλή φήμη. Δύο 24ωρα είναι η τύρφη μέσα στο ενυδρείο (ποσότητα τύρφης 200-250ml) και ήδη το νερό έχει πάρει την κίτρινη απόχρωση, στην χημεία του νερού δεν βλέπω καμιά εμφανή διαφορά και γιαυτό αναρωτιέμαι αν η ποσότητα της τυρφης αρκεί(?), ή να προσθέσω κ άλλη? Βέβαια δεν είναι ευκολη υπόθεση να πέσει το ΡΗ καθώς το ΚΗ είναι στους 15 βαθμούς. Δεν βιάζομαι, ίσα ισα όσο ποιο αργος είναι ο ρυθμός που μειώνεται το ΡΗ τόσο ποιο ανόδηνο θα είναι για τα ψάρια.

ΥΓ. αποδεικνύεται ότι η Α/Ο είναι μονοδρομος αλλά προς το παρόν δεν έχω αυτή τη δυνατόττητα (έληψη χώρου για δοχεία, δεξαμενές κτλ.)
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01363 seconds with 11 queries