Θέμα: Κριμπς....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-01-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω τώρα και καμποσο καιρό ενα ζευγάρι κριμπ.... Μάλιστα πρόσφατα ειχα και μια γέννα που όμως δεν πήγε καλα (τα 15 περιπου μωρα δεν τα καταφεραν) χωρίς να ξερω ακόμα τι πηγε στραβα..... Μερικοι μου ειπάν οτι ισως επειτη το ζευγαρι μου μολις ειχε ενηλικιωθει δεν ηξερε ακομα να προστατευει τα μωρα και ενδεχομενα να τα εφαγε κιολας....
Δεν ξερω αν ισχυει αυτό....ενδεχομενος και να ειναι αληθεια....
Το πρόβλημα μου ειναι το εξής .....Με το που "χαθηκε" και το τελευταιο μικρο ο αρσενικός αρχησε να κυνηγαει με μανια τη θηλυκια. Τόσο πολύ που σβουριζαν στο ενυδρείο με απιστευτη ταχύτητα. Αυτή προσπαθούσε να κρυφτεί αλλα αυτός συνεχιζε το κυνηγητο ανελεητα. Αυτό συνεχίστηκε για 2-3 μέρες μεχρι που προχθες διαπίστωσα οτι η θηλυκια δεν ειναι ...πουθενα!
Προσπαθησα να δω μηπως μας εχει αφησει αλλά δεν τη βρηκα πουθενα στο ενυδρειο..... Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ειναι να εχει μεινει στη φωλια της (η οποια ειναι μια στενή τρυπα σε ενα ξύλο που εχω στο ενυδρειο..... Ομως ακόμα και οταν ταιζω δεν εχει βγει καθολου για φαγητο και αρχιζω να σκεφτομαι τα χειροτερα......
Ειναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά που ειχαν ? Λέτε να την εχει σκοτωσει ? Δεν μου φαινεται λογικο αφου μεχρι πριν απο μερικες μερες δεν ειχα διαπιστωσει επιθετικη συμπεριφορα μεσα στο ενυδρειο....
Φίλε μου και σε εμένα συνέβει αυτό παρόλο που μετά απο επιτυχημένη γέννα όπου επέζησαν όλα και μεγάλωσαν τόσο ώστε να αποδεσμευτούν απο την προστασία των γονιών.

Ο αρσενικός είχε τρελλάνει στο κυνηγητό και στο τσίμπημα τηε θυληκια. Φαντάσου ότι πρακτικά η θυληκιά δεν είχε καθόλου ουρά.
Τρόμαξα κι εγώ στην αρχή μέχρι που τα βρήκαν σιγά-σιγά, μεγάλωσε πάλι η ουρά της θυληκιάς και μετά απο λίγο με ξανα έκαναν παππού.

Οπότε, πιστεύω ότι πρέπει να αφήσεις λίγο το χρόνο να δείξει. Το πιθανότερο είναι να κάθεται μέσα στην φωλιά η θυληκιά και να βγαίνει για φαγητό αφού σβήσουν τα φώτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 11 queries