Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-01-08, 19:57
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή βοηθεια με το νεοσυστατο aquatlantis

τελικα εστεισα το καινουργιο μου aquatlantis(παρουσιαση μολις βρω χρονο)
διαστασεων 100χ40χ50.επειδη το ενυδρειο τρεχει μολις 2 βδομαδες υπαρχουν τα κλασικα προβληματα αλγης οχι καφε ομως αλλα πολυ ψιλη τριχωειδη πρασινη κυριως στα τζαμια και λιγοτερο στα φυτα.
οι μετρησεις ειναι μου ειναι καλες με 0 αμμωνια no2-0 και no3-5mg/l.
η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαθμους το ενυδρειο δουλευει με 2 φιλτρα εξωτερικο(στρωμενο)2213 και το εσωτερικο τις aquatlantis.
καθοτι δεν εχω παροχη co2 ριχνω καθημερινα 2,5ml απο το seachem excel και εχω κανει και 2 αλλαγες νερου 30% ριχνοντας seachem flourish στις προτινομενες τιμες.ο φωτισμος μου ειναι στοκ 60w με ανακλαστηρες με 2 λαμπες 90εκατ sylvania daylight.
ο φωτισμος δουλευει στις 9 ωρες και γενικα η αναπτυξη των φυτων ειναι αναλογικα καλη χωρις παροχη co2 και με εισαγωγη 2 εβδομαδων.
τα μονα που δεν μου πανε καλα(αναμενομενο)ειναι eleocharis pervulα και
lilaeopsis novae-zelandiae λογικα λογο φως (αν και χτυπαν συνεχια απο κατω απο πανω μαυριζουν).
η μεγαλη ερωτηση.
τι κανουμε(περα απο υπομονη)για να αποφυγουμε αυτη την αλγη μιας και δεν φευγει με το χερι?(καπου νομιζω το ειχα διαβασει κιολας αν δεν κανω λαθος).υπαρχει φυσικα και σε καποια φυτα αλλα κυριως το προβλημα ειναι στο τζαμια
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 10 queries