Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 01-01-08, 20:36
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή οι περισσότεροι ξεκινάτε με την προυπόθεση "αν το νερό της αλλαγής έχει τις ίδιες παραμέτρους, τότε..." σας λέω οτι εγώ δεν μπρόρεσα να είμαι ποτέ σίγουρος ότι pH/KH/GH/temp ήταν πάντα 100% ίδιες στις (ελάχιστες ομολογουμένως) αλλαγές μου, οπότε σε πιο πραγματικά σενάρια, ας είμαστε λίγο πιο ελαστικοί με τις κιχλίδες μας, χόμπυ μας είναι, μην το κάνουμε και αυτό δουλειά/αγγαρεία.

Επίσης εκ πείρας έχω δεί οτι μικρές, πυκνές (ίσως και συνεχόμενες) αλλαγές νερού έχουν τα καλύτερα αποτελέσματε, τουλάχιστον αν κρίνω από την πολύ συχνώτερη προσπάθεια τους να ζευγαρώσουν.

Συνεχόμενες αλλαγές, εννοώ να υπάρχει κάθε μέρα μια αλλαγή της τάξης του 1-2% του όγκου του νερού, ή με αυτοματοποίηση, ή με πολύ κόπο....
Παιδια αν καταλαβατε, κατα τη γνωμη μου, ο φιλος mmbuna εδωσε μια παρα πολυ εξυπνη απαντηση η οποια ταιριαζει με την απαντηση του site που εδωσα. Θα προτεινα λοιπον να ξαναδιαβασουμε με προσοχη την απαντηση του.

Σε καθαρα φιλοσοφικο επιπεδο θα ελεγα οτι αυτα τα ψαρια επι της αρχης ειναι ποταμισια. Στα ενυδρεια λοιπον προσπαθουμε να προσωμοιωσουμε τις συνθηκες διαβιωσης τους οι οποιες μεταξυ αλλων αναφερονται σε τρεχουμενα και οχι στασιμα νερα οπως ειναι τα νερα σε ενα ενυδρειο (συμπεριλαμβανομενου και του εξωτερικου φιλτρου).

Η καλυτερη αναπαρασταση των συνθηκων διαβιωσης σε τρεχουμενο νερο (κατα τη γνωμη μου) μεταξυ αλλων, θα πρεπει να περιλαμβανει και ενα ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ (οχι απαραιτητα ομως .... ο καθενας κανει τις επιλογες του) το οποιο με τις συνεχομενες αλλαγες χωρις να τρομαζουν τα ψαρια τα κανει πιο ευτυχισμενα και προσπαθουν να ζευγαρωσουν πιο εντατικα.

Με συγχωρειτε αν το πλατιασα λιγο το θεμα αλλα αυτη την στιγμη αυτο ακριβως το θεμα με απασχολει και σκεφτομαι μια λυση απο την εταιρεια TUNZE........

Πολυ εξυπνη και φιλοσοφημενη απαντηση απο το φιλο mmbuna ......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01904 seconds with 11 queries