Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-12-07, 12:18
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν εχω κανενα licence για IAR. Εχω αυθεντικη εκδοση λογω δουλειας. Μπορεις να βρεις ομως καποια στο Emule αλλα οχι τις τελευταιες εκδοσεις. Η τελευταια ειναι η 4.30D. Παντως για open projects η WinAVR ειναι οτι καλυτερο για να ειμαστε και στα πλαισια της νομιμοτητας . Σχετικα με τα Redox και Tds δεν ειχα πληροφοριες σχετικα με τους αισθητηρες. Στο PCB εχω και τις 8 αναλογικες σε ενα connector αλλα μονο το ph εχει προσαρμογη σταθμης και η θερμοκρασια ενα buffer μιας και σκοπευα να χρησιμοποιησω σαν sensor ενα National LM35 που βγαζει 10mv/C.
Οσο για το AC χρειαζεται γιατι απο αυτο φτιαχνω +/- 8 που χρειαζονται οι τελεστικοι. Ο λογος ειναι οτι το μονο Low Bias που ειχα διαθεσιμο και χρειαζεται για το pH sensor ηταν το ADTL082 (bias 5 pA) που δεν ειναι single supply. Αλλωστε η διακοπες ρευματος δεν ειναι θεμα μια και το συστημα εχει battery backup και EEPROM για τις παραμετρους.
Το μονο που θελω ειναι να βρω εναν τροπο ωστε ο scheduler να επανερχεται στο σωστο σημειο. Μαλλον θα επιλεξω την παλια καλη μεθοδο του dry run ..
Το Lan προσθετει αρκετα και δυσευρετα εξαρτηματα για τον ερασιτεχνη και ειπα να το βγαλω. Χρειαζεται και αρκετη RAM και θα επρεπε να μπει εξωτερικη .. Αλλωστε εχω μια χωριστη πλακετα ετοιμη με RS232 που μπορει να χρησιμοποιηθει και εχει ολο το Internet stack (HTTP-UDP-ICMP-FTP-SMTP) αλλα φοβαμαι οτι δεν μπορω να δωσω τα sources εδω γιατι εχει αναπτυχθει για λογαριασμο τις εταιρειας που δουλευω ...

Φιλικα,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries