Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-12-07, 01:30
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σήμερα λοιπόν τα ψάρια είναι λιγότερο επιθετικά και όταν το ισχυρό πηγαίνει προς το άλλο προσπαθεί να το ακουμπήσει και απλώς το άλλο φεύγει. Κυνηγιώνται βέβαια αλλά όχι επιθετικά. Θα έλεγα ΄λοιπόν ότι το δεύτερο δεν θέλει να έρθει σε επαφή με το πρώτο και ότι πιθανώς φοβάται. Έτσι το ένα βρίσκεται στη μια μεριά και το άλλο στην άλλη.

Πριν πάρω το μήνυμα σου giorgos ειχα πάει στο petshop και ο τύπος όταν του είπα ότι έστειλα με mail φωτο από τα ψάρια και ότι τα ψάρια είναι Hemichromis από Αφρική έμεινε να με κοιτάζει με το βλέμα του ροφού. Δεν μπορούσα να επιμένω και να μαλώσω μαζί του και συμφωνήσαμε την Δευτέρα να μου φέρει ένα άλλο ψάρι ώστε να δούμε την συμπεριφορά του επιθετικού ψαριού.
Έτσι εγώ αφού με έτρωγε η αγωνία πήγα σε όλα τα μαγαζιά της Λάρισας όπου στο τρίτο κατά σειρά που μπήκα είδα σε ένα ενυδρείο 15 περίπου ίδια ψάρια λίγο μικρότερα σε μέγεθος. Μετά από συζήτηση με τον μαγαζάτορα μου είπε και αυτός τα ίδια πράγματα με τον πρώτο. Σίγουρα δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των δύο petshop αυτό το ξέρω καλά. Τον ρώτησα από που τα παίρνει και το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι τα παίρνουν από το ίδιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη διότι τα τιμολόγια έγραφαν ΝΕΟΝ ΤΖΟΥΕΛ στα ελληνικά και τίποτα άλλο. Αγόρασα λοιπόν από μόνος μου ένα νέο ψάρι μικρότερο (θηλυκό μετά από υπόξειξη του μαγαζάτορα) και το έβαλα μέσα με τα άλλα. Το νέο ψάρι δεν έχει βέβαια καθόλου χρώματα όπως και τα άλλα όταν τα έβαλα και κάθησε για τρείς ώρες στην επιφάνεια χωρίς να κουνιέται ενώ τα άλλα έκαναν αναγνωριστικές διαδρομές δίπλα του. Μετά από 3 ώρες τους έδωσα φαγητό και έφαγε και το μικρό αλλά μετά και πάλι πήγε στην επιφάνεια μονο του. Αυτή τη στιγμή τα ψάρια δεν μπορώ να πω ότι είναι επιθετικά άλλα έχουν πιάσει 3 διαφορετικά σημεία και κάθονται. Όταν το ισχυρότερο πλησιάζει ένα από τα δύο αυτό φεύγει και πιάνει άλλη θέση. Περιγραφικά αυτή την εικόνα μπορώ να σας μεταδώσω.
Όσον αφορά την περίπτωση να είναι υβρίδιο ο μαγαζάτορας αποκλείεται να το δεχτεί (αφού δεν δέχεται ότι τα ψάρια είναι Hemichromis από Αφρική) και δεν έχω εναλλακτική λύση.
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Αν είναι υβρίδια τι πρέπει να κάνω? Απλώς δεν θα είναι αναπαραγωγικά ή υπάρχει και άλλο πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01514 seconds with 11 queries