Θέμα: Kribensis + Tetras
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 09-11-07, 19:35
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Φίλε Τόλη,

συλλέγω πληροφορίες απο πολλές πηγές και κατόπιν ψάχνω να βρω τί ισχύει, έτσι ώστε να μπορώ να αξιολογήσω και τις γνώσεις των ανθρώπων που απαντούν στις ερωτήσεις μου για να ξέρω αν μπορώ να εμπιστεύομαι την γνώμη τους ή όχι.

Αυτό είναι πάγια τακτική μου.

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, γιατί χωρίς αυτό το ενδιαφέρον κάποιων, θα υπήρχαν πολλοί περισσότεροι απο εμάς τους αρχάριους που θα είχαμε χάσει πολύ χρόνο και πολύ χρήμα.
-----------------------------------------------------------------------
Για τα Κριμπένσις έχω ακούσει πολλά εξωφρενικά πράγματα....

Ερώτηση: Θα πρέπει να βάλω κάποια, ας πούμε, καρύδα για να δημιουργήσουν φωλία.
Απάντηση: Ποιά καρύδα,μωρέ. Βάλε μερικές πετρούλες η μία πάνω στην άλλη και θα βρουν αυτά την άκρη.

Ερώτηση:Τί αλλά ψάρια μπορώ να βάλω με ένα ζευγάρι Κριμπένσις σε 80 λίτρα και επίσης τί είδους φυτά; Κάνα ξυλαράκι mopani ίσως;;
Απάντηση: Το καλύτερο είναι να βάλεις άλλο ένα ζευγάρι Κριμπένσις γιατί τα λίτρα σου είναι αρκετά. Βάλε κάνα γατόψαρο για καθάρισμα και είσαι "πρώτος". Φυτά δεν είναι απαραίτητο, βάλε πέτρες και πολύ ψιλή άμμο.
-----------------------------------------------------------------------

Τα παραπάνω cases σύμφωνα με την μελέτη που έχω κάνει είναι λάθος.

Anyway.

Αυτά που θα κάνω είναι τα παρακάτω:
  • Θα βάλω ψιλό χαλίκι
  • Κάποια έυκολα φυτά (πχ κερατόφυλλο, βαλσινέρια, ανούμπια κλπ)
  • Μερικές μη ασβεστολιθικές πετρούλες μαζί με μία φωλιά (μάλλον καρύδα) για τα Κριμπ
  • 1 ή 2 ξυλά mopani (ανάλογα με το μέγεθος)
Θα ήθελα ιδέες και προτάσεις για τα παραπάνω.
Ξεχνάω κάτι;; Προτείνετε κάτι παραπάνω;; ή κάτι λιγότερο;;
Π.χ. μήπως να βάλω καλύτερα άμμο αντι για ψιλό χαλίκι ή θα έχω προβλήματα με τα φυτά;;

Επίσης θέλω και κάποιες προτάσεις για dither fishes. Κάποιο είδος που να έχετε πιθανόν δοκιμάσει ή να ξέρετε ότι ταιρίαζει με τα Κριμπ σε 80 λίτρα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 10 queries