Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-07, 14:05
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Καταιγισμός ερωτήσεων

Λοιπόν ως αρχάριος - άσχετος που είμαι θα ήθελα να θέσω μερικές ερωτήσεις.
Έχω το 120λ του carefour το οποίο αυτή τη στιγμή έχει μέσα μόνο νερό.

1.Είμαι στο στρώσιμο με αμμωνία. Το ενυδρείο λειτουργεί 4 μέρες.
Μέσα στο νερό κυκλοφορούν κάτι σωματίδια σαν σκόνη και κάτι σαν τρίχες που υποθέτω ότι είναι από τον υαλοβάμβακα.
Πήρα βακτηρίδια της SERA να ρίξω μέσα.
Αφού ολοκληρωθεί κάποια στιγμή το στρώσιμο, αυτά (οι σκόνες) θα έχουν φύγει; Θα φύγουν με την αλλαγή νερού πριν βάλω τα ψάρια; Μήπως πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο και να το ξαναγεμίσω πριν ρίξω τα βακτηρίδια;
Το φίλτρο είναι ένα κομμάτι υαλοβάμβακας και ένα μπλε σφουγγαράκι. Κάνουνε ή πρέπει να βάλω και κάτι άλλο;

2.Αποφάσισα να το κάνω κοινωνικό ενυδρείο μετά από πιέσεις εξωτερικών παραγόντων (σύζυγος-πιτσιρικάς ).
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω γκαπάκια - σκαλάρια - SAE και κανέναν γλύφτη (έτσι δεν τους λένε; ).
Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους;
Αν ναι πόσα πρέπει να βάλω από το καθένα στα 120λ; (μην χώσω καμιά 30αρια ψάρια μέσα )
Ο κλόουν (chromobotia macracanthus) ταιριάζει μαζί τους;
Μου είπαν στο μαγαζί ότι μπορώ να έχω ένα ζευγάρι μέσα με τα γκαπάκια.
Επίσης μου άρεσαν τα ramirezi. Αυτά μπαίνουν μέσα; Με ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι ταιριάζουν, αλλά ας μου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.
Προτάσεις - συμβουλές δεκτές.

3. Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο.Διάβασα το ποστ με τα εύκολα φυτά και είπα για αρχή να βάλω κερατόφυλλο και ανούμπια. Αργότερα θα βάλω κι άλλα. Πρέπει να βάλω υπόστρωμα από κάτω από το χαλίκι; Ή δεν είναι απαραίτητο; Αν βάλω, τι βάζουνε;
Έχω μπερδευτεί (μάλλον επειδή τα διαβάζω όλα μαζί).

Αυτά για αρχή. Όποιος έχει το κουράγιο ας απαντήσει.

Π.Σ. : Μην γελάσει κανείς αλλά το ενυδρείο μέχρι που το γεμίζουμε; Ξεπερνάμε την έξοδο του φίλτρου που βγαίνει το νερό ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries