Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-10-07, 08:49
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου... καλώς σας βρήκα!

Στο post μου mιλάγα για το εσωτερικό φελιζόλ, που από οτι βλέπω είναι περιττό...

Το φελιζόλ κάτω απο το ενυδρείο είχα πεί να το βάλω (μικρού πάχους φελιζόλ 1 cm)....λέτε οτι δεν χρειάζεται? γιατί το ενυδρείο ακουμπάει σε μάρμαρο (οχι στην εργοστασιακή του βάση) και νομίζω είναι πολύ σκληρό σαν υλικό...

Επίσης
Για υπόστρωμα φυτών τι μου προτείνεται να βάλω?
Κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας? ή καλύτερο είναι να κάνω μια μίξη απο υποστρώματα διαφόρων εταιρειών?

Και πόσο πάχος πρέπει να έχει το υπόστρωμα?
στο CD της εταιρειας sera διαβασα οτι ο βυθός (χαλίκι και υπόστρωμα) πρέπει να έχει πάχος 8 cm ? και απο οτι διάβασα η αναλογία χαλικιου/λιπάσματος πρέπει να είναι 4/1. Άρα πρέπει να βάλω 6.4 cm χαλίκι και 1.6 cm λίπασμα-υπόστρωμα. Είναι καλά? Αλλα πώς θα υπολογίσω τα kg που πρέπει?

Διαβάζωντας αυτό στο GAB

Χαλίκι. Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη είδη στην αγορά αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι το ιδανικό μέγεθος του χαλικιού για φυτεμένο πρέπει να είναι από 0,1-0,5 ή από 0,5-1,5 mm. Αυτό το οποίο θα πρέπει να επισημάνω εδώ είναι ότι αν θέλουμε να στρώσουμε στον πάτο του ενυδρείου μας κάποιο είδος «χαλιού» π.χ. glossostima, cuba θα πρέπει να έχουμε υπόψην μας ότι στα περισσότερα είδη κιχλίδων η αγαπημένη τους συνήθεια είναι το πέταγμα του χαλικιού σε οποιοδήποτε σημείο του ενυδρείου, οπότε το «χαλί» μας θα έχει κάποιες «δυσκολίες» στο να παραμείνει στην θέση του.

Νομίζω αν βάλω 0.5 mm δεν θα είμαι ΟΚ? ακόμα και εαν αποφασίσω αργότερα να βάλω γκαζόν?


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 10 queries