Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 22-10-07, 18:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φτου σου παλιοπαιδο......μου χαλας την εκπληξη,..... Λοιπον επειδη το ανταλλακτικο της ΑΟ αργει ακομα και βλεπω να καθυστερει η δοκιμη, θα σας περιγραψω τη διαδικασια συμφωνα με την ομιλια του Δρ. Γκεμπελ.....Δεν ειναι δικα μου αυτα που σας λεω και δεν εχω καμια ευθυνη......Η συσκευη αυτη που στην ουσια δεν ειναι καμια πατεντα αλλα υπαρχει ηδη στο αλμυρο...... υποσχεται να κραταει σταθερο και πολυ χαμηλο το πεχα χωρις τους κινδυνους του διοξειδιου....... ΣΟΣ.....πριν διαβασετε παρακατω πρεπει να ξερετε οτι για την επιτυχη της λειτουργια θελει νερο ενυδρειου με ΚΗ=0 εως 0,5 (μηδεν εως μισο) αλλιως δεν.....
Η ολη διαδικασια βασιζεται στη διασπαση του ανθρακικου ασβεστιου απο το οξυγονο που μας δινει οξυ με αποτελεσμα να κατεβαζουμε το πεχα.....Μεχρι ενα σημειο που οταν το πεχα πεσει κοντα στο 5,5-6 σταματα η αντιδραση......

Για τη συσκευη χρειαζομαστε ενα πλαστικο διαφανη σωληνα ο οποιος θα ξεκινα λιγο πανω απο τον πυθμενα του ενυδρειου και θα καταληγει λιγο κατω απο την επιφανεια......Διαμετρος σωληνα 2-2,5 εκ.... Εγω χρησιμοποιησα σωληνα απο φιλτρο βυθου........Ταπωνουμε το κατω μερος με μπλε σφουγγαρι.......Γεμιζουμε τη σωληνα με ασβεστολιθο (δολομιτη ή υλικο για καλσιουμ ριακτορ) σε μεγεθος ρυζιου....... Ταπωνουμε απο πανω με μπλε σφουγγαρι χωρις να παρα πιεσουμε το ρυζι.....Απο πανω βαζουμε ενα καπακι με πολλες τρυπες και εχουμε ετοιμο ενα καλσιουμ ριακτορ.......Στο κατω μερος εφαρμοζουμε σωληνακι αεραντλιας και παρεχουμε αερα τοσο ωστε να εχουμε μια ελαφρια αναδευση των πετρων μεσα στη σωληνα.......Ολα αυτα φαινονται σχηματικα και πραγματικα στις φωτο του προδοτη μιος (που θα τιμωρηθει παραδειγματικα......)........

Ετσι θα καταφερετε ενα πεχα κατω απο το 6 χωρις κινδυνους κρασαρισματος και αναγκη διοξειδιου.......Μια τετοια συσκευη αρκει για 300 λιτρα ενυδρεια και κρατα αναλογα με τις απαιτησεις σε οξυ του ενυδρειου σας.........Ολα καλα ΑΛΛΑ δουλευει μονο για ΚΗ 0 εως 0,5......Δηλαδη σχεδον καθαρο νερο ΑΟ που δουλευει αριστα........ Οπως καταλαβαινετε το νερο χρειαζεται συμπληρωματα μεταλλων και ιχνοστοιχειων ωστε τα ψαρια να μην παρουσιαζουν προβληματα......Για καντε μια δοκιμη να δουμε........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 10 queries