Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 22-10-07, 01:23
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή daphnia εκατομμύρια

Στις 30 Αυγούστου ειχα βάλει 5 τεμάχια daphnia για να τα φανέ τα νεογέννητα αλλα δεν τα έφαγαν γιατι ήταν λιγο μεγάλα ισος. Δεν κατάφερα να τα αφαιρέσω απο το νερο και απο τοτε αγνοείται η τύχη τους. Μέχρι χτες που είδα στην επιφάνεια του νερού μου ενα περίεργο φιλμ που ειχε κάποιο οργανισμό να κινείται.
Σημερα πηρα δείγμα απο το νερο μου και πηγα σε ενα φίλο , αυτος εχει μικροσκόπιο. Είδα τι ειχε μέσα στο νερο μου και έμεινα άφωνος.
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/imgjun99/acrope.jpg

Εδω και 3 βδομάδες περίπου το ενυδρείο είχε θεραπεία με αλάτι πολλές και μεγάλες αλλαγές νερού... και αυτα τα daphnia υπάρχουν ακομη και οχι μονο..... γιατι πολλαπλασιάσθηκαν. Διάβασα ότι πολλαπλασιάζονται με παρθενογέννηση

(Πριν 3 μερες δεν υπήρχε τίποτα στο νερο και ξαφνικά μέσα σε 2 μέρες υπάρχουν εκατομμύρια απο δαύτα)

θυμήθηκα λοιπόν πολλές φορές οτι εχω διαβάσει το να βάλεις κάτι στο ενυδρείο ειναι εύκολο....το να το βγάλεις ωμος?

Όποτε ειχα πει προχτές οτι δεν θα ταΐσω daphnia την δεύτερη γέννα που μόλις σήμερα είναι free-swimming.....αλλά το πρώτο γεύμα τους θα είναι σίγουρα αυτά
Αντε με τις υγείες σας
Πανος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries