Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 21-10-07, 20:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βραχακι ειναι μικρο ουτε μισο κιλο το έβαλα για να αρχισει το στρωσιμο του νερου. 40 μερες θελει σωστα?

Πρεπει να παρω και να κανω τεστ απο την αρχη? Μπορω να ξεκινησω σε 1-2 εβδομαδες?

Θερμοκρασια εχω 24-25. Στο πετ σοπ μου ειπε πως οσο χαμηλοτερη ειναι τοσο πιο πολυ οξυγονο εχει το νερο.

Οταν λες να αλλαζω νερο οσο πιο συχνα μπορω τι εννοεις? Καθε βδομαδα- καθε δεκαπεντε?

Την λαμπα την εχω 6 ωρες. Να την μειωσω?

Εδω και 3 μερες δεν εχω καθολου εξατμιση.
Το στρωσιμο του ενυδρειου με ζωντανο βραχο ειναι μια εντελως διαφορετικη διαδικασια ...δεν υπαρχουν μερες .Αν ο βραχος ειναι κουραρισμενος (στρωμμενος δηλαδη) , τυπικα το ενυδρειο εχει ηδη καποιο βιολογικο φιλτρο (μιλαμε για φυσικη βιολογια).Αυτο δεν σημαινει οτι μια μετρηση αμμωνιας / νιτρωδων / νιτρικων δεν χρειαζεται γιατι ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Αν μπορεις βαλε λιγο ακομα ζωντανο βραχο για να μπολιασεις το συστημα σου.Αν δεν εχεις τεστ , δανεισου απο καπου.

Αλλαγες νερου : μην σε προβληματιζουν ακομα .Οταν λεω συχνα ,αυτο μπορει να ειναι απο 2 φορες τη βδομαδα μεχρι και μια φορα στις 10 μερες.Θα εξαρτηθει απο το τι τελικα θα βαλεις μεσα ...

Το φως με μετρο για να μην γινουν ολα καφε (πολυ γρηγορα).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries