Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 15-10-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός θα είναι επαρκής (με σωστές λάμπες βέβαια).
Ποιές είναι όμως οι σωστές έχεις να προτείνεις τίποτε, βλέπεις είμαι εντελώς αρχάριος.

Για περισσότερο φως, θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε και προσθήκη CO2.
Λογικό αυτό σκέφτομαι γαι DIY με σκάλα διάχυσης της Nutrafin.

Ακόμα και με αυτά τα watt, αν γίνει ζούγκλα, μπορεί να σου ανεβάζει τρομερά το PH όταν είναι αναμένα τα φώτα.
Δηλαδή θα έχω σοβαρό πρόβλημα αν λάβεις υπόψιν σου οτι είδη το pH του δυκτίου είναι στο 8

όπως είπε και ο klaz, οι αλλαγές πρέπει να γίνουν σιγά-σιγά.
να συμπληρώσω ότι πρέπει επισης να γίνουν τηρώντας τις ισορροπίες.
φως, λίπασμα, CO2, πρέπει να πηγαίνουν πακέτο.
γενικά, αν σκέφτεσαι να το κάνεις ζουγκλονερουλόκηπο, ετοιμάσου για διάβασμα, μπουκάλα CO2 kai PH controller, λίπανση υποστρώματος, ψαλίδια και τσιμπίδια για κηπουρικές εργασίες και ανεμιστηράκια για τις ζέστες το καλοκαίρι γιατί με 4 λάμπες θα βράζει το πράμα
Πρόβλημα για το καλοκαίρι δεν υπάρχει γιατί ο χώρος του ενυδρείου, το γραφείο μου δηλαδή κλιματίζεται και η θερμοκρασία δεν ανεβένει πάνω απο 24 με 25 βαθμους.
Και μην ξεχνάς οτι εδώ στην Καστοριά δεν έχουμε και πολλές ζέστες, για όλα τα υπόλοιπα είμαι προετοιμασμένος και αποφασισμένος αλλά όπως κατάλαβες χρειάζομαι και τις κατάλληλες οδηγείες απο κάποιους πίο έμπειρους γιατί εδώ στην Καστοριά είμαι λίγο αποκομένος.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries