Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 10-10-07, 11:19
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Κανονικά δεν θα απαντούσα, αλλά τα περί 3ου Ράιχ μου σήκωσαν την τρίχα λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε.

Λοιπόν,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην εαν τα ειδες καλα μορφολογικα ειναι pseudotropheus το χρωμα εαν δεν τεριαζει με καπιο απο τα ειδη των καταλογων δεν το ξερω γι'αυτο ζητησα βοηθεια
Ναι τα πρόσεξα και στο πρωτο ποστ μου σου το λέω περι pseudo. Επίσης, ζήτησες και πήρες βοήθεια, στο ίδιο ποστ, με έναν από τους πιο ολοκληρωμενους online κατάλογους για Malawi, αλλά μάλλον ακόμα δεν έχεις ασχοληθεί γιατί δεν μας λές τελικά τίποτε νέο για τα υβρίδια σου εκτός από ότι σου είπε ο έξυπνος που σου τα πούλησε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα δευτερων δεν ασχολουμε με αναπαραγωγες δεν ειναι ο αυτοσκοπος μου
Κανενός χομπύστα δεν είναι αυτοσκοπός η αναπαραγωγή. Την αναζητάμε συχνά σε κάποια είδη, αλλά αυτοσκοπός, ούτε με σφαίρες, και νομίζω οτι μιλάω για το 99% ταν ανθρώπων που διατηρούν κιχλίδες που γεννάνε σαν κουνέλια από μόνες τους!!!! Ουτοπικό λοιπόν το σχόλιο σου.

Τελικά δεν θα λεγόμασταν χομπύστες, αλλά αναπαραγωγοί. Παμ'παρακάτω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τρίτων τα ειδη που αποκαλης (μπασταρδα ανηκουν στην ιδια σηνομοταξια ,δηλαδη με αυτη την λογικη το 95% το σκυλιων πρεπει να πεθανει γιατι εινα διασταυροσης
Τα περισσότερα σκυλιά ράτσας που πωλούνται σήμερα από τα επίσημα κανάλια εμπορίου, είναι διασταυρώσεις ΗΘΕΛΗΜΕΝΕΣ και ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΕΣ με απότερο σκοπό να επωφεληθεί το νέο είδος από κάποια χαρακτηριστικά, ποιότητες των δύο ειδών προς διασταύρωση.

Οι λέξεις 'συνομοταξία' και 'διασταύρωση' έχουν ιδιαίτερη σημασία, οπότε θα ήταν εύλογο να μην τις χρησιμοποιείς τόσο χαλαρά.

Τες πα.... τελικά τα ψάρια λοιπόν που έχεις, τι ακριβώς διασταύρωση είναι?

Ποιός και για ποιό λόγο μελέτησε να διασταυρώσει τα συγκεκριμένα 2-3 είδει mbuna που έχεις?

Μάλλον όλα τυχαία ήταν, ή αποτυχημένα πειράματα κάποιας διασταύρωσης, γιατί αλλιώς αν είναι απόγονοι ενός επιτυχημένου πειράματος, πίστεψε με θα σκοτωνόταν κάποιος να μην χαρακτηριστούν malawi mix/assortment τα νέα του "παιδιά", αλλά θα πάσχιζε να δώσει το όνομα του στο νέο έιδος όπως τόσοι άλλοι επιστήμονες.

Τώρα, ποιός είναι κατακριτέος, αυτός που υπερασπιζεται τα υβρίδια/μπάσταρδα -τις χρησιμοποιείς σαν ταυτόσημες τις λέξεις- ή αυτός που ήταν αρκετά άσχετος και κρετίνος να βάλει είδη μαζι σε ενυδρείο που ενώ στον φυσικό τους βιότοπο δεν (σπανια) υβριδίζουν, στο κλειστό χώρο του ενυδρείου είναι 99% σίγουρο ότι ενας αρσενικός και μια θυλικιά που δεν βρίσκουν άλλα άτομα από το είδος τους, θα αναπαραχθούν με κάθε τρόπο, πάση θυσία? (όπως αρκετά είδη pseudotropheus και οι περισσότερες zebra που θα ζευγάρωναν και με τις σιλικόνες του ενυδρείου αν μπορούσαν τα τρεμουλιάσουν?)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χιτλερικο μου ακουγετε με την αρια φυλη τα ψαρακια δεν μασ φτενε σε τιποτα εαν τα διασταυρωσανε με καπια αλλα απο το ειδιο ειδος και την ειδια οικογενεια
Εδώ με το 3ο Ραιχ με ανυσηχείς για το πόσα έχεις καταλάβει.... γενικώτερα, όχι μόνο για τα ενυδρεία, αλλά και για την ζωή την ίδια!

Και αν δεν σας φταίνε τα ψαράκια σας με τίποτα όπως λές, τότε να προσέχεις να τους έχεις χαρέμια όπως πρέπει, να μην παστώνεις 50 ψάρια σε 100 λίτρα νερού για να μην καλούνται και εκείνα να διασταυρώνονται με ψάρια που δεν τα γουστάρουν, ούτε έλκονται πρός αυτά. Και επίσης και πιο σημαντικό για το χόμπυ, όταν βλέπεις τέτοιες ενέργειες, όπως τα ψαράκια που αγόρασες και τόσο σε χαλαρώνουν, θα έπρεπε να του χώσεις γκάζια του κύριου που στα έδωσε! Αυτά αφου δεν φταίνε τα ψαράκια σας σε τίποτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι μεταλαγμενα
... άλλος ένας όρος που θα ήταν σκόπιμο να καταλάβεις πως να τον χρησιμοποιείς!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
χομπυ κανεις δεν προσπαθεις να σωσεισ το τελευτεο ειδος στον πλανητη.
Το "κανείς" εδώ το απάντησε ο Τόλης, και γενικά τα 'τελευταία είδη του πλανήτη' μπαίνουν στις λίστες αυτές, ακριβώς επειδή (συντριπτικό % των περιστάσεων) κάποιοι σαν και εμάς, θέλουμε να κρατήσουμε κάποια είδη στα ενυδρεία μας. Αλλά και αν το συντηρήσουμε σπίτι μας, ένα έιδος που τείνει να εκλείψει, θα πάμε να το απλελευθερώσουμε κάποια στιγμή στη φύση για να διατηρηθεί το είδος?

Πολλά ουτοπικά μου λες και με μπερδεύεις.

Αυτά τα πολλά, επειδή έμπλεξες τον θείο μου τον Αδόλφο στην συζήτηση ο οποίος μάλιστα δεν ήθελε ούτε ζωγραφιστό να βλέπει ενυδρείο.

Τελικά πες μας, έχεις βρει καμμία άκρη για τα υβρίδια σου?

Εκείνο το γαλάζιο ριγέ, -003 ειλικρινά το γουστάρω σαν ψάρι, δεν έμαθες τι είναι?


Σαν νέος στο χόμπυ, διάβασε το ποστ και προσπάθησε να κατανοήσεις 'πως καταλήγουμε να έχουμε υβρίδια στα ενυδρεία μας' ενώ στην φύση, στην λίμνη, (κατά γενική ομολογία αυτών που την μελετούν) είναι λιγοστά τα κρούσματα υβριδισμού μεταξύ ειδών (αναλογικά).


.... κέντησα πάλι.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02394 seconds with 11 queries