Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 09-10-07, 19:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη για ενα συλλογο με τριακοσια μελη δεν ειναι ρεαλιστικος στοχος η διοργανωση μια μεγαλης ενυδρειακης εκθεσης ή ενος πανευρωπαικου συνεδριου ενυδρειοφιλων (που μου προτειναν αρκετοι Ιταλοι να προσπαθησουμε);;;; ΦΟβαμαι οτι κατεβαζουμε μονοι μας τον πηχη για να ψηλωνουμε.........
Α) Εκθεση.
Να εκθεσουμε τι?
Στην εκθεση στο ΕΚΕΠ στην Αθηνα, και στην ΔΕΘ στη Θεσνικη, με πολυ κοπο και τρεξιμο μπορεσαμε να "εκθεσουμε" 5-6 αξιοπρεπη εως ωραια ενυδρεια. Παντος καιρου και τυπου θα ελεγα. Οταν κανουμε εμεις μια εκθεση, δεν θα εκθεσουμε ενα φυτεμενο, ενα κοινωνικο, ενα μαλαουι κι ενα με χρυσοψαρα. Θα πρεπει να εχει ενα θεμα η εκθεση, και συμφωνα με αυτο, να εκτεθουν συγκεκριμενα ειδη. Ποσοι χομπιστες (εδω) εχουν πχ δισκους που 1ον θα θελησουν να τους βγαλουν απο το ενυδρειο τους και να τους ταλαιπωρησουν, και 2ον αυτοι οι δισκοι θα τηρουν καποια αξιοπρεπη στανταρ (με αλλα λογια θα "βλεπονται"). Κι αν φερουν ξενοι ψαρια, θα πρεπει να υπαρχει απο μερους μας υποδομη τετοια που να εξασφαλισει οτι τα ψαρια θα ειναι ασφαλη απο την αφιξη εως την αναχωρηση τους.

Β)Συνεδριο.
Ενα συνεδριο για να εχει συμμετοχη (απο το εξωτερικο) πρεπει να εχει ενα θεμα επισης. Σεμιναρια καποιου(ων) με ευρυτερο ενυδρειακο ενδιαφερον (πχ ενα για ταγκανικα, ενα για νοτιο αμερικη, ενα για ρηφ) που σημαινει 2 και 3 καλεσμενους. Εστω οτι λεω εγω πχ στον Κονινγκς που εχουμε μια γνωριμια, λεει καποιος στον Μπλεχερ, βρισκουμε κι εναν τριτο. Τα εξοδα μετακινησης-φιλοξενιας, συν τα γενικοτερα εξοδα του συνεδριου, που?

Κι αμφιβαλλω για την δικη μας συμμετοχη πανω απο ολα. Και σαν εθελοντισμο (θελει πολλους να τρεξουνε κι οχι τους γνωστους λιγους), αλλά και σαν συμμετοχη πληθους στο συνεδριο-εκθεση.
Η συμμετοχη στο σεμιναριο του σιμεκ δειχνει κατι θετικο, αλλά εγω διακρινω μια "συσπειρωση" στο θαλασσινο-reef που οι γλυκοι δεν την εχουμε. Και θελει κι εμπειρια (κατι στο οποιο μερικες συμμετοχες στα προαναφερθεντα ταξιδια στη Γαλλια και την Ιταλια θα χρησιμευαν παρα πολυ).

Ας αρχιζαμε με την διοργανωση ενος σεμιναριου απο τον ιδιο τον Συλλογο, και βλεποντας και κανοντας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries