Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 26-09-07, 02:22
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή διαφανή περιττώματα

Αχ αυτά τα διαφανή περιττώματα μας φαγαν ολο το κοπάδι.
35 μέρες αργότερα είναι σήμερα μετά την γεννά, και η ιστορία του αρχάριου συνεχίζεται...
10% απώλειες καθημερινός είχα μέχρι σήμερα, κρίμα... τόσος κόπος άδικος
πίστεψα οτι με τις αλλαγές ολα θα περάσουν αλλά δεν...
μια δοκιμή με λίγο αλάτι 1% που έκανα για 8 μέρες δεν απέδωσε η απώλειες συνεχίζονταν.
Οι καθημερινές σταγόνα σταγόνα αλλαγές και το αλάτι πέρασε στην αποχέτευση. Σήμερα με 20 ψαράκια που έχουν απομείνει και επειδή το εχω πάρει απόφαση οτι θα χαθούν ολα στο τέλος τους έβαλα eSHa hexamita μίση δόση απο οτι λένε οι οδηγίες. Η θερμοκρασία είναι πλέον στους 29c εδώ και 5 μέρες ( προοδευτικά από 27c που είχα, και αλάτι το νερό δεν έχει πλέον)

Πάμε στους γονείς τώρα
Μετα την απομάκρυνση των μικρών σε 20λιτρο, την επόμενη μέρα οι γονείς είχαν μαζεμένα τα πάνω πτερύγια ..(βρήκα και 15 πτώματα που ειχα να καθαρισωτα χαλίκια 3 μέρες ειχα και αύξηση αμμωνίας στο 0,25 για μια μέρα μόνο ευτυχώς)

Τι είναι αυτό τώρα ?
εχουν μαζεμένα τα πάνω πτερύγια
Δεν εχουν διάρροια οπως τα μικρα
Δεν εχουν την ταση να ξύνονται
Στο σώμα του ενος εχει κατι σαν να λείπει ενα δυο λεπια σε ενα σημείο
Στα πλαϊνά πτερύγια εχει μια ομάδα απο λευκά .. ( αλλα δεν ειναι ΙΚ και δεν ειναι χνουδωτό σαν φανκους ) ειναι κατι ενδιάμεσο
Η κοιλιά της θυλικιας εχω την εντύπωση οτι απο χτες φουσκώνει
Τρώνε κανονικά και είναι ενεργά και τα δυο

καθάριζαν και κάποια φύλα με μανία .. Δεν μου έφτανε η πρώτη ταλαιπωρία ίσος εχω και λλα τωρα.. ελπίζω να μην εχω γεννητούρια παλι τουλάχιστον οχι τωρα .μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε με το θέμα είναι παράσιτα η φανγους?
Για να βγάλω Φώτο δεν έχω.


Υ.Γ αυτό βρήκα στο νετ και το καταθέτω ίσως φανεί χρήσιμο

Τα άσπρα διαφανή περιττώματα σας λένε ότι το ψάρι έχει εντερική μόλυνση. Το πρόβλημα είναι ότι εάν ένα ψάρι το έχει, οι πιθανότητες είναι όλα τα ψάρια το έχουν. Υποψιάζομαι ότι θα χάσεις όλα τα ψάρια
Πρέπει να κάνετε τις μεγάλες αλλαγές νερού (περίπου 25%) κάθε ημέρα για τις επόμενες μερικές ημέρες για να μειώσετε το φορτίο παρασίτων όσο το δυνατόν περισσότερο και για να μεγιστοποιήσετε τις καλύτερες συνθήκες του νερού
Συνεχίστε να ταΐζεται, αλλά μην αφήστε οποιαδήποτε αφάγωτα τρόφιμα να καθίσουν στη δεξαμενή διότι αυξάνονται περισσότερα βακτηρίδια.
Μερικές φορές βοηθά να ταΐσετε κάτι σαν τις κατεψυγμένες γαρίδες άλμης που μπορούν να καθαρίσουν το έντερο.
μετάφραση από http://en.allexperts.com/q/Fish-1472...ping-flies.htm

οσο για το flagyl τελικα δεν κατάφερα να το αγοράσω θελει συνταγή γιατρού εδω που ειμαι. επιπλέον δεν θα εκανε τίποτα στα μικρά διότι δεν τρώνε flakes και μια αντιβίωση να πω την αλήθεια την φοβόμουν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01780 seconds with 10 queries