Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-09-07, 00:08
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

καλησπερα φιλε μου...προφανως το pet shop boy σου προτεινε να παρεις απ'ολα για να ανεβασει την τιμη...μεσα ομως στην αγνοια του σου προτεινε μια καλη ιδεα ...αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου μπορεις να ανααμιξεις ποσοτητες απο διαφορετικα ετοιμα υποστρωματα για φυτεμενα ενυδρεια...οχι ομως ολο το περιεχομενο απο ολους τους κουβαδες των εταιριων...αν ακολουθησεις αυτη τη λυση,δηλ εμπορικα υποστρωματα να ξερεις πως για τουλαχιστον 3-6 μηνες δεν θα ριχνεις τιποτα αλλο στο ενυδρειο...ουτε υγρα λιπασματα ουτε ταμπλετες ουτε co2...αν ριξεις οτιδηποτε περιττο θα καλλιεργεις αλγη στο εξης...εχω να σου προτεινω και μια ανεξοδη λυση που εφαρμοζω εγω στα φυτεμενα μου και εχω αριστα αποτελεσματα ακομα και σε σκληρο νερο...βρες ενα καθαρο ποταμι και μαζεψε ποταμισια(καφε)αμμο...ριξε και λιγο χαλαζια λεπτοκοκκο απο πανω της και εχεις το τελειο αναεροβιο υποστρωμα...εναλλακτικα αντι για ποταμισια αμμο μπορεις να χρησιμοποιησεις φυλλοχωμα οχι αγοραστο αλλα μαζεμενο απο δασος...τωρα αν ολα αυτα σου φαινονται ανεφικτα...παρε ενα κουβα απο καποια εταιρια ,ριξε και λιγο λεπτοκοκκο χαλαζια απο πανω του και εισαι οκ χωρις να χαλασεις τη βολεψη σου...βεβαια αργοτερα θα χρειαστεις να αγορασεισ συσκευη co2,λιπανσεις,συμπληρωματα κτλ...σημειωση:με τη δικη μου ανεξοδη μεθοδο υποστρωματος διατηρω υγιη φυτα πανω απο 10 χρονια χωρις c02...μονο με λιγο υγρο λιπασμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02280 seconds with 11 queries