Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-09-07, 00:59
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Ήταν βραδάκι...

Ήταν βραδάκι, όπως λέει και ο τίτλος όταν αντίκρισα το πρώτο μου ψάρι.
Δώρο του κολλητού, ένα χρυσόψαρο σε μια μικρή γυάλα με μπλε πετραδάκια στο βυθό και ένα ψεύτικο βραχάκι – φυτό.
Μικρό αυτό, άσχετος εγώ, κανείς να με βοηθήσει δεν υπήρχε οπότε το άδοξο τέλος ήρθε γρήγορα.
Όταν το είδα εκείνη την ημέρα να ζορίζετε τόσο πολύ μέσα στην γυάλα του κατάλαβα για πρώτη φορά πραγματικά πως δεν είναι ‘απλά ψάρια’ αλλά κατοικίδια.
Προσπάθησα να το σώσω. Επισκέφτηκα το pet shop (ήταν η πρώτη μου φορά) και ζήτησα βοήθεια.
Τότε άκουσα για πρώτη φορά για αντιχλώριο, οξυγόνο κλπ. Πήρα το αντιχλώριο, μια συσκευή για οξυγόνο και ένα φάρμακο, το EKTOZON της HOBBY(αλήθεια τελικά αυτό τι κάνει???).
Δυστυχώς όμως όπως σας προϊδέασα το ψαράκι δεν άντεξε.
Τότε υποσχέθηκα στον εαυτό μου πως δεν θα άφηνα να ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και πως θα πρόσεχα την επόμενη φορά.
Έτσι πήρα ενυδρείο με τον βασικό του εξοπλισμό(έχω κάνει παρουσίαση εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19620) και διακόσμηση και μίλησα με το pet shop για οδηγίες.
Μου έδωσε κάποια φάρμακα και μου εξήγησε(?) πως θα κάνω το στρώσιμο ώστε το ενυδρείο να είναι κομπλέ και να πάω να πάρω ψάρια.
Τα φάρμακα ήταν της NUTRAFIN, το AQUA Plus και το B Clear.
Με αυτά λοιπόν τα φάρμακα και δύο μέρες λειτουργίας μου είπε να πάω να πάρω ψάρια και να τα ρίξω μέσα και θα ΖΗΣΟΥΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!.
Έλεος. Έγινα δολοφόνος για δεύτερη φορά. Τώρα όμως όχι λόγω άγνοιας ή αδιαφορίας αλλά λόγω λάθος κρίσης αφού εμπιστεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε.
Σε 60l ενυδρείο μου είπε πως μπορώ να βάλω άνετα μέχρι και 12 ψάρια, μεταξύ αυτών και ένα παπαγαλόψαρο tattoo(από το forum έμαθα πως τελικά αυτές η υπέροχες πινελιές του τελικά δεν έπρεπε να είναι εκεί), δύο κιχλίδες, δύο καρχαρίες μεγάλοι και άλλοι δύο μικροί και άλλα μικρότερα.
Τα ψάρια είχαν φαγωθεί μεταξύ του από το πρώτο λεπτό.
Μετά από μια εβδομάδα αφού τα μικρά μας είχα αφήσει χρόνους βρήκα το πρώτο ψάρι νεκρό χωρίς να έχει έντονα σημάδια κακουχιών.
Μετά από δύο μέρες πέθαναν όλα.
Θρήνος. Οργή. Τι άλλο να πω.
‘Όλα είναι καλά μην αγχώνεσαι, ψάρια είναι και τσακώνονται ρίξε και αυτό (RABOMED forte της HOBBY) το φαρμακάκι για τα άσπρα σημάδια που μου λες πως έχουν και σε 2 μέρες θα είναι οκ’. Αυτά ήταν τα τελευταία λόγια που άκουσα από τον μαέστρο των ενυδρείων πριν το ενυδρείο μου αδειάσει.
Πλέον αφού διάβασα (έπρεπε να το είχα κάνει από την πρώτη φορά το ξέρω) αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω, δεν θέλω να τα παρατήσω έτσι άδοξα, τους το χρωστάω άλλωστε.
Το ενυδρείο άδειασε, έτσι για να κάνω μια καινούργια αρχή, καθαρίστηκε και αρχίζω και πάλι.

Πήρα τα τέστ για να παρακολουθήσω την διαδικασία στρωσίματος. Επέλεξα (?) ψάρια (η συνέχεια παρακάτω) συλλέγω διακόσμηση και αρχίζω τις ερωτήσεις.

Ψάρια. Για ψάρια αφού συνειδητοποίησα το μέγεθος του ενυδρείου λέω να πάω σε ένα είδος μόνο. Μου αρέσουν τελικά οι Αφρικάνικες κιχλιδες και συγκεκριμένα τα Labidochromis sp. “yellow”. Ένα αρσενικό και τρία θυληκά. Καλά δεν είναι σαν πλήθος ή είναι πολλά.
Διακόσμηση. Αφού μιλάμε για ενυδρείο κιχλιδων τότε πρέπει να πάω σε πέτρινο διάκοσμο με ελάχιστα φυτά. Καμιά ιδέα για διακόσμηση? Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμη τι φυτά να βάλω. Anubias?
Το οξυγόνο που έχω να το βάλω ή από ότι κατάλαβα είναι απλά για διακόσμηση?

Αφού λοιπόν με βοηθήσετε να βρω την άκρη με αυτά και τοποθετηθούν όλα με ευλάβεια και υπομονή αυτή την φορά, θα συνεχίσω με το επόμενο βήμα, το στρώσιμο του νερού.

Έως τότε θα συνεχίζω να διαβάζω για να έχω τις λιγότερες δυνατές απορίες ώστε να μην γίνομαι κουραστικός (ειρωνεία, μιλάω για κούραση αφού διαβάσατε όλα αυτό το post).

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να μην απελπιστώ.

Με εκτίμηση, morfeas
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02054 seconds with 11 queries