Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-09-07, 14:25
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Αν μπορούσες να κάνεις αναβάθμιση στην λάμπα έτσι ώστε το φως να είναι περισσότερο και να διαχέετε σωστά σε όλο το ενυδρείο, σίγουρα θα έχεις καλλίτερη ανάπτυξη στα φυτά σου. Αλήθεια με την compact πως τα πας από άλγη?

Αν επιμένεις στο fancy fade ………..

Η java mossθα μπορέσει να απλωθεί πάνω στο ξύλο με τον υπάρχον φωτισμό ? είναι στην μέση του ενυδρείου με αρκετά έντονο φως.

Αν είναι πράγματι Javamoss δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με την ανάπτυξη της οι απαιτήσεις της σε φως είναι ελάχιστες. Δεν θα έχει βέβαια την ίδια ανάπτυξη/χρώμα που θα είχε σε ένα ενυδρείο με καλλίτερο φωτισμό και Co2 άλλα δεν θα σου χαλάσει. Αυτό απαντά και στην ερώτηση σου σχετικά με το Co2 καλό είναι να υπάρχει άλλα δεν είναι απαραίτητο.


Η Bacopa είναι όπως είπα στο αριστερό μέρος που ο φωτισμός είναι έντονος …και μόνο η Hygrophila polysperma είναι σε πιο σκιερό …. Θα αναπτυχθεί ή θα αρχίσει να χαλάει?

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από αυτά τα φυτά σε τόσο χαμηλό φωτισμό τα είχα δοκιμάσει κάποτε σε 0,8w/liter και έτρεχαν σαν τρελά, επίσης τα είχα για κανά 2μηνο σε ένα κουβά με υποτυπώδη φωτισμό και επιζήσαν. Μάλλον θα τα καταφέρουν.


Το κλάδεμα της Bacopa είναι κόψιμο στο κοτσάνι εκεί που θέλουμε και φύτεμα ?

Ναι και δείχνουν καλλίτερα όταν τα φυτεύεις 2-3 μαζί


Από λίπασμα στα φυτά που είχα έριχνα αραιά και που λίγο PlantaMin της Tetra.
Χρειάζομαι κάτι περισσότερο και αν ναι, τι ?


Εγώ θα έβαζα ταμπλέτες στις ρίζες της Hydrophila και Bacopa μια και δεν έχεις υπόστρωμα. Το plantaMin δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν είναι γενικό λίπασμα (όλα σε ένα) είσαι οκ.


Από νιτρικά θα είμαι άραγε καλά με αυτά τα φυτά στα 40 λίτρα ή δεν θα έχουν αρκετή ποσότητα νιτρικών να απορροφήσουν ??


Αυτό εξαρτάται από τα ψάρια σου, το πόσο βαρύ χέρι έχεις και την ανάπτυξη των φυτών σου. Ένα τέστ θα σου λύσει τις απορίες.

Υ.Γ Φυσικά όποιος έχει ιδέες για το Aquascaping να προτείνει …

Ένα τελευταίο σχόλιο. Αν δεν θέλεις να πειραματιστείς με τα φυτά και ο σκοπός σου είναι απλά ένα Lowtech φυτεμένο ενυδρείο σκέψου την λύση της σύνθεσης με διάφορα είδη ανούμπιας, κριπτοκορίνες και javamoss σε ξύλα. Όμορφα και απλά


__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries