Θέμα: pH
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 29-08-07, 09:30
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Οσο περίεργο κι αν σου φαίνεται το νερό που αποβάλλει το κλιματιστικό έχει πάρα πολλές βρωμιές αφού μαζεύει την αιωρούμενη σκόνη κι επιπλέονόλες οι μυρωδιές και τα αρώματα που κυκλοφορύν μέσα στο σπίτι κάθονται πάνω στο στοιχείο (οι γρίλλιες πίσω από τα φίλτρα σου). Αν σε αυτό προσθέσεις και τα χημικά που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά καιρόυς για τον καθαρισμό του συστήματος....αν το ενυδρείο σου είναι μικρό μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό του εμπορίου. Η πιο σωστή λύση είναι η αντίστροφη όσμωση. Σε κάποιο ποστ ο Yiannis59 μιλάει για το φίλτρο της Britax (πωλείται στα carefour στην τιμή των € 19 η τριάδα) και τα αποτελέσματα του είναι πολύ καλά. Εγώ με νερό pH 7.5, gH 18 από το δίκτυο μετά από φιλτράρισμα με το συγκεκριμένο φίλτρο κατέβασα το pH 6.8, και το gH 12 (με υγρά τεστ Sera). Βέβαια το χρηισμοποιώ σε ενυδρείο 20 λίτρων και οι εβδομαδιαίες αλλαγές μου είναι της τάξης του 50% οπότε μου είναι εύκολο. Επίσης παίζει και το pH 6.5 της Seachem, το οποίο περιέχει φωσφωρικά και σε συνδιασμό με φυτά ίσως σου δημιουργήσει προβλήματα. Πάντως οι περισσότεροι εδώ μέσα δε προτείνουν χημικά για τη ρύθμιση του pH.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02408 seconds with 10 queries