Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-08-07, 22:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε βασιλη οταν λεω γλαστρωλιμνη ενοω μια μεγαλη γλαστρα ....την εχω μες στο σπιτι ....εχω φωτισμο 12 ωρες την ημερα με χρονοδιακοπτη.Απο φυτα (τα κλασικα....εσωτερικα anubia,bacopa caroliliana,cryptocoryne,echinodorus κ.λ.π ξεχασα το καλο...και ενα νουφαρο....το ολο setup ειναι πολλη ωραιο ...με ρωτας γιατι το στρωνω με αμμωνια ...με τη να το στρωσω; τα ΝΟ2 δεν πρεπει να μηδενησουν για να πουμε οτι εστρωσε το συστημα ;Ξεχασα ο φωτισμος ειναι ενα καπελο αλουμινιου στυλ (ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ) κρεμασμενο απο το ταβανι και απεχει απο την επιφανεια του νερου περιπου 40εκατοστα.....σημερα εκλεισα 52 μερες απο τοτε που ξεκινησα το στρωσιμο και τα τα ΝΟ2 δεν λενε να μηδενησουν .....τα εχω παρει στο κρανιο ......
Τώρα έχω καταλάβει ότι έχεις στο σπίτι μια γλαστρό/λιμνη αλλά πλησιάζει πιο πολύ σε ενυδρείο, συγνώμη δεν το κατάλαβα στην αρχή. Οι 52 μέρες είναι όντως πάρα πολλές και σίγουρα καλά κάνεις και ανησυχείς. Φυσικά θα πρέπει να το στρώσεις. Δεν έχω πει το αντίθετο, ιδιαίτερα όταν κιόλας προτείθεσαι να βάλεις ψάρια μέσα. Να έχεις μόνο υπόψη σου όμως ότι τα περισσότερα ζωοτόκα θέλουν θέρμανση τον χειμώνα, ενώ στην περίπτωση που αλλάξεις γνώμη, καλά είναι και τα χρυσόψαρα (κρύου νερού).
Μπορεί να είναι και αυτό που έχεις σκεφτεί(λίγο βιολογικό υλικό). Θα μπορούσες να μας αναλύσεις το φίλτρο σου? Εκτός από μακαρόνι τί άλλο έχει μέσα?
Πρέπει να δώσεις επίσης μετρήσεις του νερού σου(γενικές: ΝΗ3,ΝΟ2,ΡΗ,ΚΗ,GH...και αν έχεις ξεκινήσει να βλέπεις καθόλου νιτρικά.

Αν θες να ακούσεις τη γνώμη μου, υπόστρωμα να βάλεις γιατί θα παίξει και αυτό με τον τρόπο του ρόλο στην όλη διαδικασία διάσπασης των αζωτούχων ενώσεων, αλλά θα βρούν υπόβαθρο τα φυτά, ιδιαίτερα η νυμφαία σου.

Άλλο σημαντικό, η στάθμη του νερού σου πρέπει να είναι τουλάχιστον 10εκ. πιο κάτω από το άνω χείλος της γλάστρας γιατί ίσως κάποια μέρα τα βρεις στο πάτωμα σου.(πηδάνε έξω τα άτιμα)

Λες ότι έχεις νούφαρο μέσα, αλλά στην πρώτη σου τοποθέτηση λες ότι δεν έχεις καθόλου υπόστρωμα. Τα δύο δεν συνδέονται καθόλου.
1. Το νούφαρο απαιτεί χώμα!!!
2. Το νούφαρο, θα καλύψει την επιφάνεια του νερού της γλάστρας σου και αυτό δεν θα είναι καλό για τα υπόλοιπα φυτά σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01613 seconds with 11 queries