Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-08-07, 23:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή eheim 2213 ..... Νεύρα !!!!!

το εν λόγο φίλτρο ενω οι περισσότεροι το έχετε-έχουμε σαν "πρώτυπο" φίλτρου εμένα προσωπικά μου έχει βγάκει την ψυχή !!!!
Προχτές λέω να το καθαρίσω μια και είχα 3-4 μήνες να το κάνω....
Το λοιπόν, το ανοίγω, το καθαρίζω, όλα μια χαρά ....
Το ξανα βάζω μπροστά και παρατηρώ πως απο την κατω άρθρωση έχει διαρροή ... όχι πολύ μεγάλη αλλά έχει ...
(στην φωτό έχο βάλει βελάκι για να φαίνεται που ακριβώς λέω).
Οταν το καθάριζα τις προηγούμενες φορές πάντα παρατηρούσα διαρροή απο το σημείο εκείνο αλλά μετά απο μερικές ώρες δεν ειχα κανένα πρόβλημα ... στέγνωνε το σημείο εκείνο και όλα καλα ....
αυτή τη φορά μετά απο 48 περίπου ώρες εξσακολουθεί να στάζει και η άρθρωση δεν έχει κινηθεί ποτέ και είναι σε κάθετη θέση ...
Η ερώτηση μου είναι αν με βαζελίνη μπορώ να το στεγανωποιήσω εκείνο το σημείο... μιας και δεν έρχεται σε επαφή με το νερό εφού είναι εξωτερικά ..
ή κάποι άλλη ιδέα του τι μπορώ να κάνω και τι μπορεί να φτέει ?
Ακόμα ... την φτερωτή πως την καθαρίζω απο την μπίχλα που μπορεί να έχει πιάσει ? ανοίγει το καπάκι απο τα "κλιπς" που έχει στην άκρη και καθαρίζεται ? Δεν το έχω ανοίξει ποτέ ....
Με αυτά και αυτά ... μια με την βάνα που παλαιότερα έσταζε και την πήγα για αντικατάσταση .. μια τώρα με την διαρροή στο σημείο αυτό ... το 2213 με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά ....
1000 φορές να είχα δώσει κάτι παραπάνω για να πάω σε κάποιο νεότερο και πιο εξεληγμένο μοντέλο που να έχει και την είσοδο αλλά και την έξοδο στο καπάκι.
Και επι της ευκαιρίας, το ενυδρείο είναι 120λίτρα....
Ποιό φίλτρο προτείνετε (eheim κατα προτίμηση -σταθερός στις αξίες παρά τα όσα προβλήματα) με είσοδο έξοδο απο την πάνω μεριά, και για λίτρα 150-200 ?
Πάω να σκουπίσω τα νερά.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eheim2213exfilter.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  7,8 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 12 queries