Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-08-07, 20:48
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή DIY-Εξτρα λαμπτήρας φθορισμού

Το ενυδρείο στο οποίο τοποθέτησα εγώ έξτρα λαμπτήρα φθορισμού είναι του Carrefourτων 120 lt. Νομίζω όμως ότι η διαδικασία βολεύει για τα περισσότερα ενυδρεία.

Η ιδέα μου ήρθε απο προηγούμενο postπου έχω δεί για το θέμα. Επίσης να σημειώσω ότι η θερμοκόλληση δεν κάνει πάνω απο 1 λεπτό να στεγνώσει, γι’ αυτό βολεύει! Τέλος, έψαξα για στεγανά ντουί, αλλά νομίζω (και έτσι φαίνεται), ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει με κλέμες και το πλεονέκτημα με τις κλέμες είναι ότι μπορείς να βάλεις ότι μήκους λαμπτήρα θές...

1ο ΒΗΜΑ: Αγόρασα απο βιβλιοπωλείο κάτι μεταξύ ασημένιου χαρτονιού με πολύ λεπτό φύλλο αλουμινίου (όπωε φαίνεται στη φωτό). Το έκοψα στις διαστάσεις που ήθελα και το κόλλησα με θερμοκόλληση (πιστόλι με ζεστή σιλικόνη) στο ανοιγόμενο καπάκι του ενυδρείου (αυτό που χρησιμοποιούμε για να ταίσουμε). Αυτό το ‘‘αλουμινόχαρτο’’ αντοκαθιστά τον ανακλαστήρα (και καλύτερα νομίζω). (φωτο 1, 2)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  668
Μέγεθος:  32,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  42,0 KB


2ο ΒΗΜΑ:Παίρνουμε 2-3 πλαστικά ‘‘ΩΜΕΓΑ CLIPS’’ του Κουβίδη για στήριξη σωληνών, διαμέτρου Φ23 και πάνω (εγώ έβαλα Φ32) (φωτό 3). Δέ πρόκειται να διαβρωθούν και ο λαμπτήρας συγκεκριμένα στα Φ32 χωράνε άνετα να μπούν. Αυτά πάλι τα κόλλησα με θερμοκόλληση, ένα στη δεξιά πλευρά και ένα στη μέση, στο κάθετο μαύρο πλαστικό που έχει το καπάκι που φαίνεται όταν ανοίγουμε να ταίσουμε (φωτό 4). Στο κλίπ που κόλλησα σε αυτό το σημείο, έβαλα και ένα δεματικό για την καλύτερη συγκράτιση του κλίπ (φωτό 5).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  3,6 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  30,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  24,0 KB



3ο ΒΗΜΑ: Ballast: Αγόρασα ballastηλεκτρονικό, που δέν έχει πρόβλημα υγρασίας, δεν χρειάζεται starter, η εκκένωση του αερίου (οπότε το άναμα του λαμπτήρα) γίνεται ταχύτατα και το συγκεκριμένο μπορεί να πάρει 2 λαμπτήρες των 30 watt, δηλαδή με ένα εξάρτημα, μπορείς να βάλεις 2 λαμπτήρες (ή έναν όπως εγώ) και χωρίς starter! Κοστίζει περίπου 14 ευρώ (φωτό 6).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.JPG
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  48,7 KB



4ο ΒΗΜΑ: Άνοιξα το καπάκι του ενυδρείου, στο οποίο ήδη υπάρχει το εργοστασιακό ballast. Βρήκα λίγο χώρο για το δικό μου (φωτό 7) και σύνδεσα στη μία πλευρά του ballastτο καλώδιο προς τη πρίζα. Αυτό το έβγαλα απο το ίδιο σημείο που έβγαινε και το παλιό καλώδιο (φωτό , οπότε δέ φαίνεται καθόλου. Μετά, έκανα με ηλεκτρικό τρυπανάκι μία τρύπα προς τον χώρο που θα έμπαινε ο λαμπτήρας (φωτό 9) ώστε να περάσει το καλώδιο για τις κλέμες. Η συνδεσμολογία του ballastόταν θέλουμε να βάλουμε έναν μόνο λαμπήρα φαίνεται στη φωτογραφία (φωτό 10), ενώ αν θέλουμε να βάλουμε 2 λαμπτήρες, το σχέδιο υπάρχει πάνω στο ballast. Πέρασα απο τη τρύπα που μόλις άνοιξα δύο διπολικά καλώδια 0,75 mm2 (φωτό 11). Το ένα το σύνδεσα στη κλέμα που θα συνδεθεί στην μία άκρη του λαμπτήρα και το άλλο καλώδιο στην άλλη. Απλά το ένα καλώδιο πρέπει να είανι πιό μακρύ, για να φτάσει στην άλλη άκρη του λαμπτήρα. Καλό είναι να αφήσουμε μερικά εκατοστά μακρύτερο καλώδιο, ώστε άν θέλουμε την επόμενη φορά να βάλουμε άλλο μήκος λαμπτήρα, να φτάσει το καλώδιο. Για τη στεγανοποίηση της κλέμας απο την υγρασία, έβαλα πολύ θερμή σιλικόνη στις επαφές και τριγύρω (φωτό 12).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.JPG
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  21,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.JPG
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  34,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.JPG
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  20,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.JPG
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  44,3 KB
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02343 seconds with 11 queries