Θέμα: pogostemon
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 11-08-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Από τα πιο αγαπημένα μου φυτά. Το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή που το έβγαλε η tropica και όταν το δικίμασα το συμπάθησα ακόμα περισσότερο.

Τα πάει πολύ καλά με πολύ φως και CO2, αλλά μιας και έτυχε 2 φορές σε 2 διαφορετικά ενυδρεία να το ταλαιπωρήσω (άφησα ακλάδευτα τα διπλανά του φυτά και το σκεπάσανε) μπορώ να πω ότι τα βγάζει πέρα και με ελάχιστο φως. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια ψηλώνει αρκετά.

Δεν θα το χρησημοποιούσα όμως σαν χαλί παρα μόνο αν:
-Το ενυδρείο έχει αρκετό ύψος (μιας και το φυτό είναι ψηλότερο από τα κλασικά χαλιά και δεν θέλουμε να δείχνει τεράστιο για foreground)
-Υπάρχουν και αρκετά ψηλά φυτά, για τον ίδιο λόγο (να μην δείχνει άγαρμπο μπροστά)

Το προτείνω όμως ανεπιφύλακτα για μικρές συστάδες στο μέσο του ενυδρείου. Έτσι το έχω και τώρα και κοιτάζοντάς το από ψηλά νομίζω ότι βλέπω αεροφωτογραφία από το φοινικόδασος του Βάι (με βάρεσε η ζέστη ή θέλω απεγνωσμένα διακοπές? ).

@ Gaia: πράγματι πανέμορφο το ενυδρείο σου! Το χαλί είναι cuba?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_5563.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  94,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_5570.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  145,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_5584 NEW.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  126,4 KB  
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03578 seconds with 12 queries